2. Зимни спортове
  3. Линдзи Вон спечели Малкия кристален глобус в спускането

Линдзи Вон спечели Малкия кристален глобус в спускането

Окичилата се с титлата на най-успешната американска алпийка, Линдзи Вон продължава устремения си ход към отличията за сезон 2008/09.

Българският курорт Банско днес се превърна в сцена за първото й голямо признание в Световната купа за тази година. Вон спечели генералното класиране в спускането с едва забележимото си 12-о място след днешния старт на пистата Бъндерица.

Американката не може да бъде настигната от най-настървената си конкурентка – Доминик Гизин от Швейцария, която днес постигна само девето място.

Активът на Вон в коронната й дисциплина възлиза на 402 точки, докато Гизин разполага с 291. На трето място, с всички шансове да задмине швейцарката, се намира фамозната Андреа Фишбахер с 281 точки.

За сезон 2009 Линдзи Вон успя да запише едва шест победи от стартовете за Световната купа, а като интересен факт може да се посочи това, че тя е постигнала едва една победа в спускането – на 5 декември в канадския Лейк Луиз.

Въпреки това неоспоримото й постоянно присъствие на подиума  в скоростната дисциплина заслужено отреди поредния голям трофей.

Във валидните за Световната купа спускания Вон разполага с трето място от Алтенмаркт – Цаухензее на 24 януари, където отстъпи на Доминик Гизин и Аня Персон. Вон не успя да победи Гизин за втори пореден път и в Кортина Д’Ампецо, където на 24 януари американката се задоволи с второто място. Ново второ място влезе в актива й в предшестващото Банско, спускане в Тарвизио. Там победителка на 21 февруари стана Джина Щехерт.

Вон спечели и златното отличие на Световното първенство във Вал Дизер, където на 9 февруари американката остави зад себе си вундеркинда на женските ски Лара Гут. Това постижение обаче не оказа влияние върху временното подреждане за Световната купа.