2. Зимни спортове
  3. Маркус Хелнер спечели златото в ски-бягането на 30 километра

Маркус Хелнер спечели златото в ски-бягането на 30 километра

Българският бегач Веселин Цинзов не завърши

В изключително топъл ден за зимна олимпиада, шведът Маркус Хелнер спечели изненадващо златния олимпийски медал в ски-бягането на 30 километра преследване /15 километра класически стил и 15 километра - свободен стил/.

Хелнер измина разстоянието за 1 час, 15 минути и 11,4 секунди и изпревари с 2,1 секунди германеца Тобиас Ангерер, носител на сребърния олимпийски медал, и с 2,8 секунди своя сънародник Йохан Олсон, който спечели бронзовия олимпийски медал.

Българският бегач Веселин Цинзов не завърши в днешната надпревара. Роденият в Самоков бегач Цинзов е сред 8-те от общо 56-те скиори, които не завършиха днешното състезание.

Маркус Хелнер е дебютант на зимни олимпийски игри. Най-големият му успех в досегашната кариера е бронзов медал от световното първенство през 2007 година в щафетата 4 по 10 километра.

Хелнер е роден на 25 ноември 1985 година в шведското градче Лердала. Родителите му са професионални лекоатлети. Маркус се качва на ски на 8-годишна възраст, но се занимава и с други спортове - играе футбол, флорбол /хокей с топка в зала/ и тенис, но в крайна сметак ските "побеждават". В свободното си време 24-годишният Хелнер играе покер и ходи на лов.

Големият фаворит Петер Нортуг от Норвегия - световен шампион на тази дистанция от миналогодишното световно първенство в Либерец /Чехия/, показа слабо каране в последните километра на трасето и финишира едва на 11-то място.