2. Зимни спортове
  3. Норвегия узурпира спринта на 10 километра на Световното първенство, Бьорндален с рекорд

Днес в 12:15 ч българско време започна вторият старт от Световното първенство по биатлон в Пьончен, Южна Корея.

При мъжете в спринта на 10 километра на трасето имаше само една нация – Норвегия. Северните състезатели окупираха първите четири места в класирането като, Оле Ейнар Бьорндален се доближи на още една крачка към титлата на най-добрия скиор в историята на зимните спортове.

Олимпийският и световен шампион допусна по една грешка и в двете стрелкови упражнения, но това не му попречи да заеме първото място след двете състезателни обиколки за време от 24:16.5 минути.

Непосредствено след него се нареди „резервата” Ларс Бергер, който ще заеме мястото на Емил Хегле Свендсен и в утрешния старт в преследването. Бергер допусна също две грешки и малко не му достигна да надбяга Бьорндален. Разликата между двамата бе едва 1,2 секунди.

С бронза се задоволи Халвард Ханеволд. Той стреля отлично, но завърши на 12.5 секунди зад лидера. Четвърти остана Александър Ос с един пропуск и 24.6 секунди изоставане.

Пет секунди след него се нареди най-добрият руснак за деня Максим Чудов, който в типичен за руската школа стил стреля безпогрешно. Максим е живо доказателство за потенциала на Русия, намирайки място сред лидерите въпреки допинг скандала, който разтърси света на биатлона през последните седмици.

Красимир Анев бе най-бързият от българския отбор с 36-ата си позиция. Той стреля пределно точно, като допусна само една грешка по време на първото си посещение на огневия рубеж. Анев завърши с време от 26:24.3, с което успя да изпревари един от фаворитите в днешния ден Иван Черезов от Русия.

Михаил Клечеров не успя да намери по-предно от 79-ото си място в претъпканата втора половина на таблицата. Той допусна две грешки в стрелбата си и завърши с време – 27:54.4 минути.

Мартин Богданов зае 82-а позиция с 3 пропуска и 28:07.3, Владимир Илиев завърши 85-и с 28:15.2, той стреля най-слабо от всички български представители – 4 пропуска.