2. Зимни спортове
  3. Норвежците спечелиха щафетата в биатлона

Норвежците спечелиха щафетата в биатлона

Българският тим завърши 16-и

Мъжкият отбор на Норвегия по биатлон спечели за втори път олимпийската титла в щафетата на 4 по 7,5 километра, съобщава БТА.

Халвард Ханеволд, Тарей Бьо, Емил Хегле Свендсен и Оле Ейнар Бьорндален използваха само седем допълнителни патрона и не въртяха наказателна обиколка, за да запишат нов триумф за родината си след Солт Лейк Сити 2002 с общо време от 1:21:38,1 час.

На второ място на 38,6 секунди остана квартетът на Австрия, който взе първи медал в историята на Олимпийски игри при мъжките щафети. Трети на 38,8 секунди завърши шесткратният олимпийски първенец Русия.

България в състав Михаил Клечеров, Владимир Илиев, Мирослав Кенанов и Красимир Анев завърши на 16-о място от 19 щафети. Опитният Клечеров потегли пръв. Той използва по един допълнителен патрон в двете стрелби и предаде 12-и на Владимир Илиев само с 40,9 секунди пасив от първото място.

Илиев се нуждаеше от общо три резервни патрона и в крайна сметка допусна изоставане от 2:42,4 минути от върха, като завърши 14-и.

На трети пост Мирослав Кенанов пък сгреши само веднъж при стрелбата от положение прав, но не беше убедителен при бягането и предаде 15-и на 5:40,0 минути след водачите на най-силния български състезател в момента Красимир Анев.

Анев обаче не успя да затвърди позицията, след като трябваше да използва три допълнителни патрона от положение прав и в крайна сметка финишира на малко повече от 8 минути зад Норвегия.

В битката за медалите на първи пост Иван Черезов от отбора на Русия успя да вземе минимален аванс пред Зимон Едер от Австрия. Ветеранът за Норвегия Халвард Ханеволд пък предаде седми на младока Тарей Бьо на 8,1 секунди.

Именно Бьо направи изключително бягане и изведе скандинавците на върха с аванс от 5,6 секунди пред австриеца Даниел Мезотич преди третите постове. Руснакът Антон Шипулин беше пръв след втората стрелба, но до последната обиколка загуби много време и предаде едва пети на 30,1 секунди зад водача.

Емил Хегле Свендсен от норвежкия квартет запази минимален аванс от 0,2 секунди пред Доминик Ландертингер от Австрия и победителят трябваше да бъде решен от последните постове.

С безгрешна стрелба и добро ски бягане Максим Чудов върна Русия на третото място с пасив от 22,0 секунди. Легендата на норвежкия биатлон Оле Ейнар Бьорндален беше безапелационен по последния пост и се окичи със шесто олимпийско злато в кариерата си. За 36-годишния Бьорндален това беше 11-о отличие от Зимна Олимпиада.

Кристоф Зуман пък лиши Австрия от борбата за първото място, след като при стрелбата от легнал трябваше да направи наказателна обиколка.

Зуман все пак се пребори за среброто във финален спринт с олимпийския шампион в масовия старт Евгений Устюгов, който използва два допълнителни патрона от позиция прав и това се оказа фатално.

Защитаващият титлата си тим на Германия, който спечели златните отличия в четири от последните пет Олимпиади, претърпя пълен провал и остана на пето място. Андреас Бирнбахер беше слабото звено в Бундестима на втори пост, след като от положение прав трябваше да върти две наказателни обиколки и изостана на 1:21,7 минута от върха.

До края германците не успяха да наваксат и останаха извън почетната стълбичка за първи път от 1968 година, когато щафетата беше включена в олимпийската програма.

Крайно класиране в щафетата по биатлон 4 по 7,5 км:

1. Норвегия (Халвард Ханеволд, Тарей Бьо, Емил Хегле Свендсен и Оле Ейнар Бьорндален) - 1:21:38,1 час (0 наказателни обиколки + 7 допълнителни патрона)
2. Австрия (Зимон Едер, Даниел Мезотич, Доминик Ландертингер, Кристоф Зуман) -1:22:16,7 (1+8)
3. Русия (Иван Черезов, Антон Шипулин, Максим Чудов, Евгений Устюгов) - 1:22:16,9 (0+4)
4. Швеция - 1:23:02,0 (1+10)
5. Германия - 1:23:16,0 (2+7)
6. Франция - 1:23:16,2 (1+9)