2. Зимни спортове
  3. Оле Ейнар Бьорндален е кралят на биатлона

Оле Ейнар Бьорндален е кралят на биатлона

Младият Грегор Шлиренцауер бе избран за най-добър състезател в северните ски спортове

Петкратният олимпийски златен медалист Оле Ейнар Бьорндален бе признат за „Крал на биатлона” за 2009 г. от Международната асоциация на спортната преса (AIPS). По време на Световното първенство в корейския Пьонгчан 35-годишният норвежец се окичи с четири златни медала.

В гласуването сред членовете на AIPS Бьорндален спечели 587 гласа. На второ място остана шведката Хелена Йонсон, за която вота си дадоха 443 члена на асоциацията. Призовата тройка оформи Кати Вилхелм от Германия, която спечели 340 гласа.
На Световното първенство Бьорндален спечели 10-километровия спринт, преследването на 12,5 км и индивидуалната гонка на 20 километра, а освен това триумфира и в щафетата на 4х7,5 км с националите на Норвегия. За връх на всичко Бьорндален за шести път в кариерата си той спечели и Световната купа.

Сезон 2008/09 бе повече от зашеметяващ за „Мистър Биатлон”. Въпреки, че разби рекорда от 86 победи за Световната купа на легендарния Ингемарк Стенмарк с историческите си 89 златни отличия, Бьорндален не е загубил жаждата си за победа.   Досега в кариерата си норвежецът е спечелил пет златни, три сребърни и един бронзов олимпийски медал. Активът му от Световни първенства сочи 14 златни отличия, 10 сребърни и 9 бронза.

Крайните сметки сочат 42 Олимпийски и Световни подиума, плюс още 153 подиума за Световната купа.

20-годишното дете чудо Грегор Шлирецауер бе избран за най-добър в класацията на спортистите представляващи Северната комбинация. Един от най-обещаващите ски скачачи на Австрия спечели 405 гласа за 12-те си победи и 2083-те точки, които практически му връчиха Световната купа по ски скачане. Младокът Грегор помогна на тима си да спечели генералното подреждане на Световното първенство, но за съжаление трябваше да се задоволи с бронз и четвърто място от индивидуалните състезания от Либерец, Чехия.

Oт AIPS са изготвили и своеобразна класация за най-добрите представители сред курортите и спортните центрове, които бяха домакини на един от най-интересните и скандални сезони в зимните ски спортове за последните години.