2. Зимни спортове
  3. Павлина Филипова 22-а в масовия старт, Олга Зайцева затвори устите на критиците си

Единствената българска представителка в последния старт за жени на Световното първенство по биатлон в Пьонгчан, Павлина Филипова записа поредното си добро класиране на голям форум с 22-а позиция след масовия старт на 12,5 километра.

Най-добрата ни биатлонистка започна от 28-а позиция и завърши само на няколко секунди извън групата на най-добрите 20 състезателки. Филипова спря часовниците на 36:48.9 минути, което бе с 2:30.6 минути по-бавно от победителката Олга Зайцева.

Българката стреля нетипично слабо и допусна по един пропуск в първото, третото и последното си посещение на огневия рубеж, което й отреди три наказателни обиколки.

Най-бърза, но не задължително най-точна от 30-те стартирали бе Олга Зайцева, която постигна критично важна победа за руските национали, които в последните няколко дни продължават да попадат под критичния поглед на своите опоненти и управителните органи на IBU, във връзка с разярилия се допинг скандал в руските редици.

Зайцева стреля неточно по един път в последните си два опита на стрелбището, при което даде време от 34:18.3 минути. То се оказа достатъчно, с което рускинята успя да удържи натиска на днешната изненада. Анастасия Кузмина от Словакия остана 7,5 секунди след най-добрата днес.

Шведката Хелена Йонсон за пореден път предостави приятен повод за празнуване на почитателите си. Тя успя да задържи трета си позиция в днешния старт с време от 34:30.6 минути. С това класиране Йонсон се доближи до Кати Вилхелм в генералното подреждане за Световната купа и поведе в ранглистата за масовия старт с преднина от 34 точки пред Олга Зайцева. Йонсон спечели третото си отличие за тази седмица, с което направи пълен комплект със злато в преследването, сребро в смесената щафета и бронзът от днес.