2. Зимни спортове
  3. Русия победи Канада и стана световен шампион по хокей, Швеция трета след 4:2 над САЩ

Националният отбор на Русия по хокей за втора поредна година стана световен шампион. На финала на Световното първенство в Швейцария, руснаците победиха Канада с 2:1 и по този начин завоюваха престижното отличие. Двете страни се срещнаха пак на финал на Световно през миналата година. Тогава Русия също победи Канада и вдигна титлата. Може би най-важният човек в състава на Русия е голямата звезда Иля Ковалчук. Руската преса сравни веднага Ковалчук с швейцарски нож, тъй като се знае, че именно ножовете в Швейцария са най-специални. Преди Иля бе просто един остър нож.

Националният отбор на Русия по хокей за втора поредна година стана световен шампион. На финала на Световното първенство в Швейцария, руснаците победиха Канада с  2:1 и по този начин завоюваха престижното отличие. Двете страни се срещнаха пак на финал на Световно през миналата година. Тогава Русия също победи Канада и вдигна титлата. Може би най-важният човек в състава на Русия е голямата звезда Иля Ковалчук. Руската преса сравни веднага Ковалчук с швейцарски нож, тъй като се знае, че именно ножовете в Швейцария са най-специални. Преди Иля бе просто един остър нож.

Канада поведе първа в резултата, след като Спеца откри резултата в 6-ата минута на първата част. Само пет минути по-късно обаче Сарпикин изравни. Радулов хвърли в екстаз всички руски фенове, след като направи резултата 2:1 в полза на Сборная в 15-ата минута на втората третина. Двата гола на хокеиста на "Сборная" дойдоха след грешки в тима на Канада. "Кленовите листа" могат да съжаляват за изпуснатия златен шанс да се поздравят с титлата.

Русия бе страхотна в този голям титаничен сблъсък. Освен Ковалчук, Радулов и Сарпикин внасяха голям страх у всички противници. Третото място в турнира зае отборът на Швеция, който сломи с 4:2 САЩ.

Двубоят между двата тима бе доста равностоен, а скандинавците стигнаха до успеха чак в третата част. В 6-ата миута на първата третина Джонсън откри за "янките", но след 8 минути Ериксон изравни.

Мартенсон направи обрата пълен и вкара за 2:1 за Швеция в 16-ата минута на същата част. Павелски изравни в 3-ата минута на последната третина, но Гунарсон и Одута оформиха крайното 4:2 с голове в 9-ата и 20-ата минута на заключителната част.