2. Зимни спортове
  3. Швеция - Канада е вторият полуфинал на Световното първенство по хокей

Швеция - Канада е вторият полуфинал на Световното първенство по хокей

Хокейните сили Швеция и Канада са втората 1/2 финална двойка на Световното първенство по хокей в Швейцария. Скандинавците се наложиха с 3:1 над Чехия. Първото полувреме между двете страни мина равностойно, но през втората част скандинавците взеха бързо два гола аванс чрез Матиас Вайнхандл и Дик Транстрьом. В третата част чехите намалиха 1:2 благодарение на Чаянек, но в края на мача ветеранът Кени Йонсон оформи крайния резултат. Вратарят на победителите Йонас Густавсон спаси 33 удара към своята врата.

Отборът на Канада записа убедителен успех над Латвия с 4:2 (0:0, 3:1, 1:1). Интересен факт е, че Канада игра на миналите две световни на финал и ако се класира сега, то това би било трети пореден финал за "кленовите листа".

През първото полувреме двата отбора играха доста предпазливо и още опознаваха стиловете си. Канада взе бърз аванс от три гола във 2-ата третина на двубоя, а попаденията бяха дело на Дани Хийтли, Дан Хамхюис и Стив Стамкос, а Матю Ломбарди. вкара четвъртия гол за страната си в четвъртата част, за да оформи крайното 4:2.

Вратарят Крис Мейсън спаси 21 удара, докато колегата му от Латвия Едгас Масалскис спаси 44 удара, въпреки четирите допуснати. Балтийците не успяха да се противопоставят на Канада, въпреки здравата защита на която бяха заложили. Отборът на Латвия имаше шанс да направи нещо в двубоя, но го изпусна. Балтийците на два пъти успяха да стопят пасива си до един гол. През втората част Херберт намали на 1:2, а в третата третина Василевс намали на 2:3. Въпреки това, Канада бе по-добрият отбор и заслужено победи. Другият 1/2 финал е Русия - САЩ.