2. Зимни спортове
  3. Швеция спечели смесената щафета, нашите 17-и

Швеция спечели смесената щафета, нашите 17-и

Швеция постигна трудна победа в смесената щафета в словенския зимен център Поклюка, кръг от Световната купа по биатлон

Швеция постигна трудна победа в смесената щафета в словенския зимен център Поклюка, кръг от Световната купа по биатлон. Шведите в състав Хелена Екхолм, Ана Карин Олофсон-Зидек, Фредрик Линдстрьом и Карл Йохан Бергман грабнаха успеха драматично с финален спринт и само 0,3 секунди преднина пред останалия втори тим на Украйна. Те използваха десет допълнителни патрона в осемте си стрелби и финишираха с време 1:17:52,0 часа.

Олена Подружна, Вита Семеренко, Сергий Семенов и Сергей Седнев за Украйна допуснаха седем грешки в стрелбите си, но ги коригираха с допълнителни патрони и не се наложи да взлизат за наказателни обиколки. Накрая на Седнев малко не му стигна все пак да вземе победата за своите и беше надвит на самия финал от Бергман.

Трети се нареди квартетът на Франция в състав Мари Лор Брюне, Мари Дорен, Венсан Жей и Мартен Фуркад. Французите водеха до последното предаване, след което Бергман и Седнев успяха да изпреварят Фуркад, който завърши на минималните 1,3 секунди зад победителя с десет допълнителни патрона.

Големият фаворит Норвегия, който носеше стартов номер едно, не заложи на най-силните си състезатели и в състав Кари Ейе, Керсти Исаксен, Ларс Бергер и Александер Ос се нареди чак на единадесето място. Норвежците използваха 11 допълнителни патрона и дори завъртяха наказателна обиколка, за да завършат на 3:48,4 минути от Швеция.

Българската смесена шафета, за която на старт застанаха Ния Димитрова, Нина Кленовска, Мирослав Кенанов и Михаил Клечеров, зае 16-о място от 17 завършили отбора, като зад нас остана тимът на Япония, а Полша, Чехия, Китай, Румъния и Швейцария не завършиха. Нашите използваха седем допълнителни патрона, но завъртяха и една обиколка, което ги прати на 5:56,5 минути от първия.