2. Зимни спортове
  3. Швеция започна успешно, Чехия надви Словакия

Швеция започна успешно, Чехия надви Словакия

С победата шведите излязоха на второ място, след като Финландия надви с 5:1 Беларус и зае първата позиция с по-добра голова разлика

Матияс Олунд и Луи Ериксон вкараха по един го във втората третина за победата на Швеция с 2:0 над Германия в първа среща от група "С" на турнира по хокей на лед за мъже от XXI-те Зимни олимпийски игри във Ванкувър.

С победата шведите излязоха на второ място, след като Финландия надви с 5:1 Беларус и зае първата позиция с по-добра голова разлика, съобщи БТА. Въпреки, че победата изглежда лесна, шведите, които защитават олимпийското си злато от Торино'06, нямаха удар към вратата на съперника си до средата на втората част.

За сметка на това Хенрик Лундквист спаси 21 шайби. На отсрещната мрежа 23 удара отрази Томас Грайс, но повече от тях бяха изстреляни след преполовяването на игралния час. Почти пет минути след началото на втората част Олунд откри резултата, но с голяма доза късмет. Той стреля от лявата част на нападението в момента, в който Даниел Седин бе подскочил пред вратаря. Всичко това попречи на видимостта на Томас Грайс, който остави шайбата да попадне необезпокоявано в мрежата му.

В края на втората част шведите оформиха страхотна атака за втория гол. Даниел Алфредсон направи бодичек на Александър Зулцер и отправи шайбата към Никлас Бекстрьом. Центърът на Вашингтон Кепитълс подаде дълъг пас към Ериксон, който само добави шайбата във вратата. Лявото крило на Далас оформи крайното 2:0.

Две шайби на Никлас Хагман и попадения на Оли Йокинен, Валтери Филпула и Ярко Рууту донесоха победа с 5:1 на Финландия над Беларус в другия мач от групата. Теему Селани пък направи една асистенция и регистрира 36-а си точка, с която изравни рекорда на Олимпийски игри. Дясното крило на вицешампионите участва също така на петата си Олимпиада.

Яромир Ягър, който от две години не играе в НХЛ и е по-скоро модел за подражание отколкото голям действащ хокеист, вкара гол и подаде за още един при победата на Чехия с 3:1 срещу Словакия в среща от Група "В" на надпреварата.

С победата чехите се изравниха на първото място с Русия, но "сборная" има по-добра голова разлика след 8:2 над Латвия в среща в сряда. Ягър, петкратен победител в голмайсторската класация на НХЛ и двукратен носител на Купа "Стенли", припомни за брилянтността си, след като създаде положения за гол в шестте си появи на леда.

Той показа силните си страни в решителната втора част, когато вкара за победния гол. Другите попадения във вратата на словаците нанизаха Томаш Плеканец и Патрик Елиас, а на вратата на победителите 34 шайби спаси Томаш Вукун.

Елиас откри за чехите в началото на първата част, но след почи 20 минути игра Мариан Габорик изравни. По първоначалните сведения дясното крило на Ню Йорк Рейнджърс не трябваше да играе в този мач, но той затвърди присъствието си на леда с невероятен гол. Габорик, едва погледнал към стража Тамаш Вукун, изпрати шайбата с невероятна сила и точност в горния ляв ъгъл на противниковата врата.

Турнир по хокей на лед за мъже от Зимните олимпийски игри във Ванкувър, група "С" и група "В":