2. Зимни спортове
  3. Световна купа за Емил Хегле Свендсен

Световна купа за Емил Хегле Свендсен

Легендата в биатлона Халвард Ханеволд сложи край на кариерата си

Емил Хегле Свендсен (Норвегия) спечели за пръв път в кариерата си Световната купа по биатлон, въпреки че завърши 14-ти в последния за сезона масовия старт на 15 км в руския зимен център Ханти-Мансийск.

Свендсен водеше преди последната стрелба, но в нея направи 2 грешки и изостана на 1:12.8 минути след победителя. Преди този старт Свендсен, 24-годишен, имаше равен брой точки - по 801 с Кристоф Зуман (Австрия), но Зуман с 4 грешки завърши 23-ти днес.

Масовият старт днес спечели Доминик Ландертингер (Австрия) с 1 грешка и време 38:19.8 минути. Втори завърши Арнд Пайфер (Германия) без грешка в четирите стрелби, на 3.6 секунди след победителя, а трети е Халвард Ханеволд (Норвегия) също без грешка с изоставане от 11.2 секунди.

За Ханеволд това бе последно състезание, тъй като той слага край на спортната си кариера. Легендарният норвежец и миналогодишен носител на СК Оле Ейнар Бьорндален завърши 15-ти днес и остана 10-ти в крайното класиране.

Малката Световна купа в масовия старт спечели Евгени Устюгов (Русия) със 197 точки. В крайното класиране след 25 старта за сезона Емил Хагле Свендсен събра 828 точки, пред Кристоф Зуман с 813 точки и Иван Черезов (Русия) със 782 точки, съобщава БТА.

От българите Красимир Анев е 67-ми с 61 точки, а Михаил Клечеров на 100-на позиция с 12 точки от общо 116 състезатели. Утре Световната купа по биатлон за този сезон завършва със смесената щафета 2 по 6 км за жени и 2 по 7.5 км за мъже.