2. Зимни спортове
  3. Ванкувър остава начело в НХЛ след бой над пряк конкурент

Ванкувър остава начело в НХЛ след бой над пряк конкурент

Алекс Бъроус откри резултата в средата на третата част на мача, а Крис Хигинс оформи крайното 2:0 шест секунди преди края на мача на празна врата

Ванкувър Кенъкс остава начело в неофициалното класиране на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), след като се наложи с 2:0 над един от директните си съперници в Конференцията Сейнт Луис Блус. Алекс Бъроус откри резултата в средата на третата част на мача, а Крис Хигинс оформи крайното 2:0 шест секунди преди края на мача на празна врата. Вратарят на победителите Роберто Луонго пък регистрира трети мач без допуснат гол от началото на първенството, след като спаси 29 удара. Така Кенъкс имат 90 точки, с три повече от Детройт и Сейнт Луис.

На Изток пък начело остава Ню Йорк Рейнджърс, който вече има 88 точки след успеха с 3:2 над Каролина. В Бостън нападателят на местния тим Давид Крейчи оформи втория си хеттрик през тази година, помагайки за успеха с 4:3 над Ню Джърси след продължение. Крейчи вкара и решителното попадение във 2:59 минута на допълнителното време и така покачи личната си сметка на 16 гола за сезона. Иначе той беше вкарал само три гола в последните 20 мача, а защитаващите титлата си играчи на Бостън вече водят с 3 точки пред Отава, който се намира на 2-о място в Атлантическата дивизия. Брюинс има 79, а Ню Джърси регистрира четвърто поредно поражение и трето от Бостън през сезона. Рейнджърс измъкна успеха с 3:2 над Каролина, като Мариан Габорик вкара 30-я си гол от началото на сезона. За седми път в кариерата си чехът достига 30 и повече гола в един сезон в Лигата, а другите два гола за лидерите на Изток забиха Брандън Пруст и Артьом Анисимов, а капитанът на тима Райън Калахан не игра заради мускулни проблеми на десния крак.

Оли Йокинен увеличи аванса на своя Калгари на 3:0 в първата третина в мача с Финикс, завършил 4:2 за гостите от канадската провинция Албърта. Точките бяха много важни за Пламъците, които са на 11-о място и се борят за участие в плейофите на Запад. Те имат 69 точки, само 2 по-малко от заемащия 8-о място отбор на Далас. Поражението за Койотите в тяхната зала в Глендейл (Аризона) е първо от януари насам. Другите голове за Калгари в първата част нанизаха Майкъл Камилери и Къртис Гленкрос, а след тях Рафи Торес и Михал Розшвал върнаха надеждите на Финикс, намалявайки до 2:3. Жером Игинла обаче сложи край на драмата с гола си на празна врата 11 секунди преди сирената. Новаците в Лигата от Уинипег изненадващо вече са в зоната на плейофите, след като събраха 70 точки и заемат 8-ата позиция на Изток.

Ивандър Кейн вкара два гола и подаде за още два за убедителната победа със 7:0 над Флорида. Вратарят Ондрей Павелец се справи повече от отлично в рамката и спаси 33 удара, регистрирайки първия си шутаут за сезона. Във Филаделфия местният тим разби с 6:3 Айлендърс и се нарежда на 4-о място със 79 точки на Изток. Мат Рийд вкара два гола за Летящите, а Яромир Ягър заби важно попадение 39 секунди по-късно след второто на Рийд и даде аванс от два гола за своя отбор. С този гол Ягър има 1642 точки във вечната ранглиста на НХЛ и се изкачи на 8-о място, изпреварвайки с 1 Джо Сакич.