2. Зимни спортове
  3. Вашингтон се изкачи на осмо място в Източната конференция

Вашингтон се изкачи на осмо място в Източната конференция

Вашингтон се изкачи на осма позиция в класирането на Източната конференция от Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), след като победи с 3:2 след продължение един от директните си конкуренти за място в плейофите Тампа Бей.

Столичаните успяха да поемат въздух в борбата за класиране за плейофи, след като другите два съперника Бъфало и Уинипег загубиха срещите си в четвъртък вечер.

Вашингтон е равен с Уинипег с актив от по 72 точки след загубата на новаците с 2:3 от втория на запад Ванкувър. С допълнителни две точки пасив е отборът на Бъфало, който отстъпи с 1:3 на шампионите от Бостън, а Тампа Бей остана на 11-о място с три пункта зад Столичаните след загубата в продълженията. Тя дойде с попадение на Александър Овечкин при 4:09 минути игра в продължението, с което Вашингтон прекъсна негативната си серия от три поредни загуби. Руснакът отпразнува първия си гол от пет мача насам в собствен стил, след като се засили и блъсна в огражденията на леда.

Вашингтон изоставаше с 1:2 в края на третата част, но Маркъс Джонсън изпрати мача срещу Тампа Бей в продължения с гол само 3:58 минути преди края. Попадението на Овечкин пък вгорчи дебюта на вратаря на Светкавиците - Дъстин Токарски, който беше повикан в състава от аматьорския Норфолк.

Давид Крейчи последва примера на Овечкин и вкара първи гол от пет мача насам, благодарение на което Бостън победи Бъфало и записа поредни успехи за първи път от близо два месеца насам. Крейчи беше точен след 15 минути игра в последната част, а малко по-рано Джони Бойчук вкара победния гол.

Мачът между Ванкувър и Уинипег премина през два обрата, за да се стигне до победен гол на Самуел Палсон след 14:17 минути игра в последната част. Райън Кеслър даде аванс на Канадците в началото на втората третина, а голове на Кайл Уелууд и Блейк Уийлър обърнаха резултата в полза на Уинипег. Александър Едлер изравни за Ванкувър само три минути след гола на Уийлър, а попадението на Палсон доближи Канадците на точка от лидера в Западната конференция на НХЛ - Сейнт Луис, който надви с 3:1 Анахайм.

Сан Хосе остана основен фаворит за последното плейофно място на запад, въпреки че загуби с 2:3 след дузпи от Далас. Акулите се изкачиха на осма позиция със спечелената точка, а Звездите, за които точен с победна дузпа беше Томас Винкур, са лидери в Тихоокеанската дивизия.