2. Зимни спортове
  3. Яков Фак с мечтано отличие в биатлона

Яков Фак с мечтано отличие в биатлона

Сензацията на Световното първенство по биатлон, хърватинът Яков Фак, спечелил бронзовото отличие в индивидуалния старт на 20 километра определи постижението си като мечтата на живота си.

„Наградата е изключителна изненада за мен. Медалът е една осъществена мечта в живота ми”, призна 21-годишният биатлонист, който все още се намира в началото на спортната си кариера.

Точната стрелба на Фак бе в основата на днешния му успех, той отстъпи единствено на живата легенда в зимните спортове Оле Ейнар Бьорндален и другата млада сензация на първенството Кристоф Щефан. Хърватинът закова всички мишени в първите си три стрелби и допусна само един пропуск в последното стрелково упражнение.

Фак е единственият хърватин, който защитава цветовете на националния си флаг в Пьонгчан. От месец май миналата година той работи с националния състав на Словения и признава, че до голяма степен е обвързан с треньорския щаб на словенците.

„Урош Велепец ме подготви отлично за този шампионат”, отбеляза Фак, чието върхово постижение до този момент бе 14-ото място в спринта от първия състезателен ден в Корея.