2. Зимни спортове
  3. Зак Парис класира САЩ на полуфинал

Зак Парис класира САЩ на полуфинал

Съединените американски щати стигнаха до полуфинал в Олимпийския турнир по хокей на лед за мъже след 2:0 срещу Швейцария, предаде БНТ.

И двете попадения бяха дело на Зак Парис, а вратарят Райън Милър изигра поредния си силен мач като в този направи 19 спасявания, с което помогна на съотборниците си за успеха.

След като в първата част и двата отбора наблегнаха на сигурността в отбрана, головите положения липсваха.

Във втората САЩ имаха уникален малшанс. В последните секунди на частта, Райън Кеслер стреля към швейцарската врата и Йонас Хилър изпусна шайбата. Тя попадна в мрежата и американците повярваха, че са повели в резултата. Не така обаче бе в действителност. Съдиите не зачетоха гола, тъй като времето вече бе изтекло. Това провокира въздишка у вратаря Хилър, който можеше да бъде винен за ситуацията.

В началото на третата част американците се възползваха от численото си предимство(пауърплей) на площадката и отбелязаха първото попадение в срещата. То бе дело на Парис, което бе и първото му за турнира.

Този гол сломи швейцарците. Tехните сили бяха на изчерпване и доминацията на САЩ стана още по-очевидна в последната третина. Статистиката бе безпощадна за Швейцария. 44 на 19 бяха ударите в полза на Съединените щати. 10 секунди преди края на двубоя американците удвоиха преднината си. Швейцария бе без вратар след като беше изваден Хилър, за да влезе нападател на негово място. От това се възползва Парис, който на празна врата не сбърка.

Така на полуфинала САЩ ще срещнат  Финландия, която победи Чехия с 2:0.