2. - "А" група
  3. Литекс вкара шест на Локо (Пд), но остана извън Европа (ВИДЕО)

Литекс вкара шест на Локо (Пд), но остана извън Европа (ВИДЕО)

Лованчлии смачкаха разсеяните "смърфове" с 6:2, но Черноморец грабна 4-ото място в А група

Литекс победи Локомотив (Пловдив) с 6:2 в луд мач от последния 30-и кръг на А група. По същото време Черноморец победи Монтана като гост и запази 4-ата позиция в таблицата.

Литекс остана пети с 59 точки, а Локо (Пд) 6-ти с 57. „Акулите” са 4-ти с 60.

В шоуто на Градския стадион в Ловеч за домакините по два пъти се разписаха Галин Иванов и Светослав Тодоров, а Петър Занев и Сандриньо по веднъж опънаха мрежата зад Иван Караджов. За Локо (Пд) вкараха Христо Златински и Даксон през първата част.

До 14-ата минута нищо не подсказваше, че двубоят Литекс - Локо (Пд) ще се запомни като един от най-атрактивните в целия шампионат за сезон 2011/12.

Мудните действия на двата тима не водеха до опасни положения, а битката в центъра на терена преобладаваше.

Литекс повече владееше кълбото и стигна до първи гол в 14-ата минута. Петър Занев се включи в една атака през центъра, тръгна на скорост, пусна за Светльо Тодоров до себе си, нападателят му върна елегантно между двама бранители, Занев се озова сам срещу вратаря, но подаде на празна врата за Галин Иванов, който нямаше как да сгреши – 1:0.

Попадението се оказа катализаторът, който промени изцяло хода на мача и го превърна в голово шоу. Ловчанлии продължиха да създават по-добри положения за гол, ала защитата на гостите имаше късмет.

В 26-ата минута и двата тима изпуснаха да се разпишат. Първо четирима играчи на Локомотив останаха срещу само един бранител на Литекс, но Михаил Венков се забави с паса и опропасти атаката, която обещаваше гол.

В следващите секунди домакините разиграха добре, Галин Иванов елиминира двама противници с финтове отдясно и пусна на празна врата за Светльо Тодоров. Вместо да ритне в мрежата ветеранът реши да спира, направи го лошо и топката му беше изчистена от крака.

Наказанието дойде в следващата атака на Локо (Пд). Даксон намери Христо Златински в коридор между двамата централни бранители, а националът с премерен удар прати в долния десен ъгъл – 1:1.

Светльо Тодоров изигра ключова роля за втория гол на Литекс. Страхил Попов центрира отдясно, опитният нападател свали с гърди в наказателното за Сандриньо, който не нанесе силен удар, но намери ъгъла на вратата за 2:1 в 28-ата минута.

Светльо Тодоров засече с глава центриране от корнер на Христо Янев, но ударът бе избит от Ангел Йошев на голлинията и защитникът спаси сигурен гол. Секунди по-късно Тодоров навърза трима бранители пред Караджов, но Йордан Тодоров със сетни сили направи шпагат и изчисти в корнер.

Пловдивчани не правеха натиск, за да изравнят, но за втори път успяха да стигнат до ремито. Даксон застана зад топката при един пряк свободен удар и от над 30 метра с мощен удар намери по диагонала долния ляв ъгъл на Пиргов, като топката тупна пред стража и го заблуди.

В самия край на първата част Даксон нахлу в наказателното поле и стреля по земя, но този път Пиргов с крак удържа 2:2 на полувремето.

Втората част стартира вихрено за Литекс – Георги Милано центрира остро, няколко играчи се разминаха и топката стигна до влезлия на почивката Момчил Цветанов, който шутира, ала по инстинкт Иван Караджов изби в корнер.

Голът за „оранжевите” обаче не закъсня. В 52-ата минута домакините направиха бърза контра, Галин Иванов проби отдясно и качи на главата на непокрития на дузпата Светльо Тодоров, който най-сетне преодоля Караджов – 3:2.

Само три минути по-късно падна нов гол за Литекс, който бе близнак на третото попадение на домакините. Този път Цветанов проби на скорост отляво и намери Тодоров, който пак беше сам на дузпата и се разписа за втори път с глава – 4:2.

Втората част се превърна в същински кошмар за отбора на Емил Велев. Настроението в играта на Литекс бе видимо и атаките към „черно бялата” врата не стихваха.

Галин Иванов отбеляза странен гол в 72-ата минута за 5:2. Крилото получи пас зад защитата, но в опита си да догони кълбото стигна чак до аутлинията, Иван Караджов чакаше центриране, но Иванов го изненада и по земя от нищожен ъгъл намери мрежата.

Пет минути преди края един от най-добрите играчи в този мач оформи крайния резултат. Петър Занев пак нахлу към центъра, направи двойно с Христо Янев и с техничен удар покрай Карадцов фиксира рядко срещаното по родните терени 6:2.