3. Една победа дели Левски Лукойл от финала

Една победа дели Левски Лукойл от финала

Рилски Спортист има нужда от две победи на свой терен, за да се върне в серията

Левски Лукойл поведе с 2-0 в полуфиналната серия срещу Рилски спортист, след 85:77 във втория си домакински двубой. Мач №3 е в Самоков и успех на "сините" ще ги прати на финал в НБЛ за защита на титлата, а Рилски се нуждае от две победи на свой терен, ако иска да върне серията за решителен пети двубой в София.

Срещата пак се реши до голяма степен в третата четвърт, но вървеше доста мъчно и с повече негативни емоции. Левски влезе по-мудно в мача, а с четири бързи тройки в първата четвърт Рилецо взе преднина, на моменти стигаща до 9 точки. Силните изяви на Калоян Иванов под коша и пробуждането на Патрик Рембърт обаче обърнаха резултата в началото на втория период, докато от другата страна Златин Георгиев се опитваше да прави всичко за самоковци.

Доста време Рилецо се справяше без помощ от пейката, като изостана с девет точки три минути преди почивката, след добро включване на Ръсел Робинсън за Левски. Серия от 6-0 за гостите за финал на полувремето отново върна интригата до 41:38. Близо 2/3 от точките на "сините" в първите 20 минути дойдоха отдолу, докато съставът от Самоков заложи най-вече на основното си оръжие и вкара 6 от 11 тройки за същия период.

След ново 9-0 за Левски на старта на второто полувреме за първи път разликата стана двуцифрена, и вече всички усилия на Рилецо не стигаха за обрат или поне максимално доближаване. Нещата изглеждаха под контрола на "сините", с десетина аванс пет минути преди края на двубоя, когато неспортсменски фаул на Деян Иванов окрили съперника и разликата падна само до три точки. Оттам обаче доста спокойно Рембърт и Христо Захариев довършиха работата на Левски за нова победа.

Съдийството, макар и да отговаряше до голяма степен на баскетбола на терена, бе под очакваното за полуфинал, с доста пропуски и в двете посоки. Петима играчи на Левски завършиха с двуцифрен актив, като Рембърт бе най-резултатен със 16 точки, 15 записа Калоян Иванов, 14 Божидар Аврамов. Златин Георгиев реализира 22 за Рилски, Харис добави 18, а Мартин Маринов - 15.