3. 3510 дни Славия няма победа над Левски

3510 дни Славия няма победа над Левски

Навръх студентския праз­ник 8 декември Славия ще се опита да сложи край на черна­та си серия срещу Левски. Два­та най-стари столични клуба изглеждат в подем

Навръх студентския праз­ник 8 декември Славия ще се опита да сложи край на черна­та си серия срещу Левски. Два­та най-стари столични клуба изглеждат в подем. Белите за­почнаха ударно при новия си треньор Велислав Вуцов (разг­ромиха с 3:0 Ботев Пд за купа­та), а сините в последните си два мача вкараха 11 гола (4 на Черно море за купата и 7 на Етър за първенство).

Дали ще има дерби на "Ов­ча купел", предстои да видим. Вярно е, че в последните пет
години Славия на два пъти спъна тима от "Герена" по пъ­тя към титлата с ремита през 2007/08 и 2010/11, но мо­же да се похвали само с това. А в останалото време е по-скоро спаринг партньор на Левски.

Белите фенове чакат побе­да над сините в А група от 9 години и 9 месеца. За последно хората на Венцеслав Стефа­нов вдигнаха радостно ръце на 8 март 2003 година. Тогава, водена от Миодраг Йешич, Славия постигна обрат на стадион "Георги Аспарухов". Левски бе открил резултата чрез Георги Чиликов още в началото, а след тоба нападателят изпусна и дузпа.

Още до почивката гостите изравниха с попадение на Кирил Джоров. В 88-ата минута Георги Влади­миров донесе успеха на славис­тите, а Станислав Генчев и Георги Марков получиха червени картони. След последния съ­дийски сигнал вратарят на до­макините Георги Петков, кой­то в момента пази за Славия, налетя на автора на победно­то попадение Владимиров. Поражението пък коства глава та на треньора Славолюб Муслин.

Оттогава обаче белите навъртяха 18 мача в елита, без да вземат трите точки от съперника от "Герена". В тях те стигнаха само до 3 ра­венства. Головата разлика е 39-7 в полза на сините.

Последната домакинска по­беда на Славия над Левски да­тира още отпреди... демокра­цията. На 21 октомври 1989 година белите печелят с 3:1. Дори в шампионския си сезон (1995/1996) тимът от "Овча купел" стига само до 2 равен­ства -0:0 и 1:1.