3. България победи Холандия насред Амстердам! (+ВИДЕО)

България победи Холандия насред Амстердам! (+ВИДЕО)

Резервата Илиян Мицански носи успеха над световния вицешампион в 93-ата минута

България победи световния вицешампион Холандия с 2:1 с гол в 93-ата минута на резервата Илиян Мицански! Любо Пенев постигна успех във втория си мач начело на „лъвовете”. А те се проявиха като такива в самия край на контролата в Амстердам, когато ювелирен пас на Манолев завари неподготвена холандската отбрана. Резервата Илиян Мицански бе добре пласиран на далечната греда и с глава в обратния ъгъл не остави шансове на вратаря Круул. Иначе „лалетата” поведоха в края на първото полувреме с гол на Ван Перси, като точно преди това Валери Божинов бе ударил греда пряк-свободен удар. Четири минути след подновяването на играта обаче отборът на Любо Пенев получи право на дузпа, след като Йордан Минев центрира по земя, а Ван дер Ваарт игра с ръка в наказателното поле. Ивелин Попов изравни с удар в средата на вратата. След по-уверена игра на нашите през втората част стигнахме до втори гол, дело на резервата Мицански, който се бе появил в игра в 60-ата минута.

Пред 50 000 фенове на "лалетата" "трикольорите" изиграха добър тактически мач срещу готвещия се за предстоящото европейско първенство състав на Берт ван Марвайк. Тимът на селекционера Любослав Пенев не допусна почти никакви грешки в защита и въпреки че отстъпваше чувствително във владеенето на топката през първото полувреме, не позволи на домакините да създадат чисти положения пред вратата на Стоян Колев.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА

В сравнение с дебютния мач на Любо Пенев срещу Унгария за днешната контрола имаше пет промени в състава на българите. Вместо Михайлов, Бандаловски, Занев, Златински и Гъргоров, започнаха Колев, Й. Минев, В. Минев, Г. Миланов и Божинов.

Нашите разиграваха продължително топката в началните минути, но бяхме натикани в собственото си наказателно поле. И то холандците не действаха на пълни обороти. Те пробваха няколко центрирания, повечето от които обра Иван Иванов. Защитата на Любо Пенев обаче бе оставяна да се справя сама, след като само Светослав Дяков и донякъде Георги Миланов търсеха топката. Гаджев беше неузнаваем. Именно той сбърка фатално при гола на холандците в самия край на първото полувреме, когато остави Снайдер да изведе голмайстора Ван Перси, докато левият бек Веселин Минев изостави нападателя на Арсенал, а Стоян Колев остана на мястото си.

Йордан Минев изчисти самопожертвователно една топка пред голлинията, след като Станислав Манолев не успя да я изчисти в 26-ата минута. Защитникът на Лудогорец дори се контузи, но глезенът му бе замразен и той продължи.

В предни позиции „трикольорите” не успяха да създадат почти нищо. Единствено в средата на полувремето Станислав Манолев опита извеждащ пас към Божинов, който оставаше сам срещу вратаря, но по-голяма прецизност липсваше при подаването на футболиста на ПСВ.

Не успяхме да създадем нито една опасна контраатака, защото офанзивните футболисти на Любо Пенев се криеха. Ивелин Попов не беше достатъчно убедителен. Само Божинов притискаше холандските защитници. Избухване на Георги Миланов и фаул срещу него пред наказателното поле позволи на Божинов да обстрелва вратата на Круул. Нападателят на Спортинг (Лисабон) разтресе напречната греда с хубав шут с левия крак в 44-ата минута.

В следващия момент Холандия откри резултата. Гаджев остави Снайдер, който изведе включилия се от втора позиция Ван Перси, който с едно докосване мушна кълбото в ъгъла на позаспалия Колев.

На почивката явно Любо Пенев е скръцнал със зъби и нашите излязоха преобразени. Далеч по-уверена беше играта на „трикольорите”. Още в 49-ата минута включване на Йордан Минев отдясно доведе до дузпа, след като негово центриране бе пресечено от Рафаел Ван дер Ваарт с ръка в наказателното поле. Въпреки претенциите на домакините, испанският рефер посочи бялата точка. Ивелин Попов с шут в средата на вратата направи 1:1.

Холандия продължи да държи инициативата, но срещаше далеч по-сериозен отпор както в нападение, така и в халфовата линия. Дори Гаджев беше по-стабилен, за разлика от първото полувреме. Иван Иванов пък продължи да бъде безкомпромисен в задни позиции, а Светослав Дяков се прояви като истински черноработник. След смяната на Йордан Минев пък Манолев започна да вършее отдясно, където му е силата, и отправи хубав удар в 70-ата минута, профучал до лявата греда.

На нашата врата пък застана Чворович, който не допусна колебания при все по-редките удари на холандците.

Играта позаспа. Темпото се укроти. Мачът отиваше към равенство. Холандия натисна в края, но издебнахме „лалетата” при отлично изиграна контраатака. Манолев открадна една топка отдясно и със страхотен пас намери на далечната греда Мицански. Бившият играч на Кайзерслаутерн оползотвори високото подаване с удар с глава в обратния ъгъл, който отчая Круул.

За България това бе първа победа от контролата с Кипър на 29 март миналата година, както и първа над Холандия от паметното за "лалетата" лято на 1988 г. Тогава в Ротердам спечелихме отново в приятелски мач и отново с 2:1 след попадения на Николай Илиев и Любослав Пенев, а седмици по-късно Холандия триумфира като европейски шампион.

Във вторник, отново от 21:00 ч, играем с Турция в Залцбург, Австрия.

Рибарски: Знаехме, че ще имаме шансове и ги оползотворихме