3. Черно море остави Литекс едноличен лидер след 1:1 в Стара Загора (ВИДЕО+СНИМКИ)

Черно море остави Литекс едноличен лидер след 1:1 в Стара Загора (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Моряците" попречиха на Берое, който беше ощетен, да се върне в челото

Черно море попречи на Берое да се върне в челото на класирането и остави Литекс на върха след 1:1 в Стара Загора. Изравнителен гол на Живко Петков през второто полувреме, когато „моряците” се откриха, зачеркна тупалка под гредата на Атанас Зехиров три минути преди почивката.

Но през първото полувреме Берое вкара напълно редовен гол, който не беше признат поради засада. В 42-ата минута тимът на Петър Хубчев заслужено излезе напред от перфектно изпълнен свободен удар. Черно море натисна след подновяването на играта и 16 минути им трябваха, за да изравнят, като грешка на Макенджиев и брилянтен финт на Васев доведоха до първи гол на Живко Петков от година насам.

Берое вече няма загуба в 13 поредни шампионатни срещи (6 победи и 7 равенства), а Черно море няма поражение в последните си 6 гостувания.

Началото бе равностойно. Постепенно Берое опита да се настани трайно в половината на Черно море, като първата по-сериозна опасност за Китанов бе в 20-ата минута, когато активният Стивън Петков свали с глава към Божилов, който от вратарското поле прати с плонж встрани.

Черно море открито приемаше играта в своята половина, но действаше организирано и дебнеше своя шанс. Капитанът Венков пропусна най-добрата възможност за „моряците” преди почивката със силен удар в аут от удобна позиция.

Лайнсменът Петър Джугански ощети Берое в 32-ата минута, когато вдигна засада при гол на заралии. Милисавлевич изведе в коридор Стивън Петков отляво, флагът бързо беше вдигнат и веднага прозвуча сигналът на Николай Йорданов, през това време Петков намери Мапуку, който засече в мрежата. Повторенията обаче ясно показаха, че младият футболист на Берое изобщо не е зад гърба на защитата, дори напротив, беше с около метър по-назад при подаването на сърбина.

Десет минути справедливостта възтържествува. Берое заучено изпълни фронтален свободен удар пред дъгата на наказателното поле. Играчите в зелено се разбягаха, а топката бе чукната за Атанас Зехиров, който с безпощаден удар под гредата направи безпомощен Георги Китанов.

Черно море започна по-открито второто полувреме и мачът се оживи. Макенджиев изби решително в напречната греда удар на изведения Курьор в 52-ата минута. Преди това нападателят стреля опасно точно покрай гредата в аут.

Натискът на „моряците” даде резултат в 61-ата минута, когато резервата Андреас Васев се справи брилянтно с излезлия да го пресреща вратар Макенджиев; комбинира със свободния Живко Петков, който прати в опразнения ъгъл за 1:1.

Положенията заваляха. И двата отбора търсеха победата. Първо, изведеният Курьор стреля по диагонала покрай гредата в аут, а в ответната атака от задна позиция Делев прати с глава в аут.

До края и двата отбора търсеха победата, като Берое имаше по-чистите положения, но намесите на Жиньо и вратаря Китанов запазиха 1:1 на таблото.

Така, Берое се смъкна до 4-ото място след 5-ия кръг на „А” група, като има актив от 9 точки, с 2 по-малко от лидера Литекс. Между тях с по 10 точки са Славия и Лудогорец.

Черно море, който през седмицата победи Лудогорец и вдигна първата си Суперкупа в историята, остана само с една победа (1:0 над Славия в София) и мръдна нагоре с едно място – вече е 7-и с 5 точки, колкото имат шестият Монтана и осмият Ботев (Пд).