3. Любо ги наказа през 1988-а, те станаха шампиони (видео)

Любо ги наказа през 1988-а, те станаха шампиони (видео)

Преди 24 години и 2 дни Холандия пак прие България в контрола

Преди 24 години и 2 дни Холандия пак прие България в контрола. Пак идваше европейско първенство, на него „лалетата" се бяха класирали, а нашите... отново като сега, бяха зрители.

21-годишният нападател Любослав Пенев води атаката на България на стадион „Де Куип" в Ротердам. Деветката на ЦСКА забива победния гол за 2:1 в 88-ата минута, а успехът на нашите се приема за сериозна изненада.

Преди това Ян Вутерс открива за Холандия, а Николай Илиев изравнява в 82-рата минута след кор-нер. Защитникът на „Левски" бележи с глава. В края Христо Колев напредва и извежда Пенев, който спокойно наказва холандците с второ попадение.

31 дни по-късно капитанът Рууд Гулит вдига купата на европейски шампион след победа с 2:0 на финала над СССР. В двубоя за трофея титуляри са шестима, които започват и срещу България в Ротердам - Ван Тигелен, Арнолд Мюрен, Ервин Куман, Гулит, франк Рийкард и Вутерс.

„Спомням си, че от славния тим на Холандия тогава не игра само Марко ван Бастен - разказа пред „Труд" за онзи мач селекционерът Пенев. - Гледаше отстрани в Ротердам с подуто око и не рискува да влезе в битката. И правилно, после направи страхотно първенство и бе героят за Холандия при спечелването на европейското. Ние тогава направихме определено добър мач не само защото спечелихме. Действахме спокойно и изненадахме със самочувствие и умели разигравания на топката. Поведоха първото полувреме и считаха,че няма как да допуснат обрат, но се случи. В края на мача не сгреших и ги наказах, но не помня точно гола. А вие помните ли какво сте обядвали през 88-а? Шегувам се, но да ви кажа помня, че попадението на Ники Илиев преди това бе много красиво."

За Любо 1988 г. е изключително успешна. Младокът не само наказва Холандия, а и е избран за „футболист на годината" у нас. Следва първият голям трансфер година по-късно - от ЦСКА във „Валенсия".

Изненадващо или не, България има добър баланс срещу признатата за велика сила във футбола Холандия - 3 победи,3 ремита и 4 загуби. За последно на „Амстердам Арена" загубихме с 0:2 евроквалификация, а тимът се водеше от Димитър Пенев. Преди това в София направихме 1:1 с гол на Мартин Петров и селекционер Христо Стоичков. А на победа се радвахме за последно именно през 1988-а.

Тревога: Спартак Вн има пари за още два мача