1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Павел Колев: Всеки футболен гранд праща скаут на Евро 2015 в България

Павел Колев: Всеки футболен гранд праща скаут на Евро 2015 в България

"Най-малко 25-30 хиляди деца ще са на стадионите безплатно, целта ни е да ги запалим по спорта", каза той

Павел Колев: Всеки футболен гранд праща скаут на Евро 2015 в България

На 6 май в Стара Загора се открива европейското първенство по футбол до 17 г. - едва вторият шампионат на УЕФА от такъв ранг, който ще се проведе в България. Предишният е преди цели 56 г. За организацията и всичко интересно преди старта на Евро 2015 „24 часа" потърси директорът на турнира Павел Колев.

 

- Какво ще спечелят България и българският футбол от Евро 2015?

 

- Още отсега е ясно едно -България е на път да се превърне в център на футболната карта за онези, които се интересуват от бъдещето на футбола. За хората, които гледат футбола след 10 години, които умеят да инвестират в бъдещето. Те вече знаят къде е България. Вече са планирали кои свои представители да изпратят тук и кои мачове да гледат, за да си резервират най-доброто бъдеще. Няма сериозен клуб в Европа, който да не изпрати свои скаути за мачовете в България. Вече имаме потвърждение, че „Байерн (М), „Борусия" (Д), „Ювентус", „Милан', „Интер", „Рома", „Лацио", почти цялата Примера дивисион начело с „Барселона" и „Реал" (Мадрид), „Челси", „Манчестър Юнайтед", „Манчестър Сити" - абсолютно всички грандове ще имат свои представители тук. Даже някои вече са си разпределили дестилациите - едни ще отседнат в Стара Загора и ще покриват Стара Загора и Сливен, други в Бургас и ще покриват Бургас и Созопол. Това не е нещо ново за европейските първенства до 17 г., но за първи път от 13 години шампионатът ще се проведе във формат с 16 отбора, което го прави още по-атрактивен за тези големи акули. Те ще имат по-голям избор.

 

- Тоест друга линия на позитивите за нас е, че покрай домакинството и участието ни акулите в бизнеса ще видят и българските момчета...

 

- Категорично. Повечето от тях вече са под наблюдение, но точно на такива форуми се преценява дали към наличните качества даден футболист има характер, за да се инвестира в него. Затова е и толкова престижно да си част от националния отбор. Не-случайно най-големите трансфери на български футболисти са станали благодарение на силната им игра с националната фланелка.

 

- Можем ли да обобщим, че десетки от грандовете и най-силните отбори в Европа идват на лов за таланти у нас?

 

- Да, определено. УЕФА има специален портал за скаути. Те се регистрират там, за да получат разрешение да наблюдават тези мачове. А ние като домакини и съорганизатори сме длъжни да им осигурим и специален сектор. Това вече е нещо, което не е обичайно за най-високото ниво на футбола - Шампионска лига, Лига Европа, световни и европейски първенства. На юношеските първенства си има точно определен сектор със скаути. На всеки от стадионите - в Сливен, Стара Загора, Бургас и Созопол има се-кор със 100 места, отделен специално за скаути.

 

- Мъка ли е да се организира подобно събитие в България? Какво ви коства на вас и какви резултати да очакваме?

 

- Чак мъка не бих го нарекъл. Но като човек, който от една година работи усилено по организацията, мога да кажа, че това ще бъде първото футболно първенство в историята на България, организирано от нас по всички правила на спортния и в частност футболния ивент мениджмънт. Организирано е точно както пише в книгите -стъпка по стъпка, етап по етап. Макар манталитетът и географската ни ширина да водят и до неизбежното довършване на определени неща в последния момент. При последните срещи между мен и екипа ми с представителите на УЕФА непрекъснато разказвам една любопитна случка отпреди олимпиадата в Атина през 2004 г. При една от последните инспек-циисе установява, че нещата за зрителите не са добре и доста от съоръженията се нуждаят от довършителни работи. И на въпросителния поглед от МОК към домакините шефът на организационния комитет с абсолютно спокойствие се обръща към тях и казва: „Чакайте, кога всъщност започва олимпиадата, кога е откриването?" От МОК му казват датата. „Не, не. Аз питам на обяд ли беше, или вечерта. Защото, ако е вечерта, ще се справим!" Та ние, в България, обикновено работим горе-долу в същия стил. Аз и целият ми екип във футболния съюз се опитахме малко да променим този стил. Доколко сме успели, ще си проличи, когато свърши първенството и се направи рекапитулация. Но нещата се получиха добре. Нямаше да е така, ако не бяхме получили подкрепа от държавата в лицето на министерството на спорта и на общините. Такъв триумви-рат в организацията на спортно събитие от подобен ранг се случва за първи път в най-новата българска история. Знаем, че преди години спортът беше държавна политика. Но такъв синхрон между федерация, министерство и местна власт поне аз не съм чувал да е имало в най-новата история. Но и събитие от такъв мащаб не е организирано в последните 25 години.

 

А като казах, че този път организацията се прави като по учебниците, искам да изкажа специална благодарност на хората от моя екип във футболния съюз. Това са 7-8 човека, които вършат работа за 170 А покрай тази работа за европейското те си изпълняват и всекидневните задължения, без да ги пренебрегват.

 

- Какво ще спечелят градовете домакини на мачовете от Евро 2015 -Бургас, Стара Загора, Созопол и Сливен, освен престиж и ценни спомени на децата?

 

- Най-първичното материално нещо е подобрението на базата. Градовете се сдобиха с нови добри условия за спорт. Стара Загора си имаше базата. Но пък в деня на откриването на европейското първенство на 6 май ще се състои и още едно откриване, благодарение на спортното министерство и футболния съюз. Ще се открие чисто нов терен на базата на „Верея" на входа на града. Той ще се използва от отборите, които имат мачове в Стара Загора, и ще ползват хотели за почивка там. Това като директен материален бонус. За престижа какво да говорим? Един 30-секунден клип със забележителностите и красотите на градовете домакини ще се върти по няколко пъти в абсолютно всеки един от мачовите дни. Това неизбежно ще предизвика интерес - „Евроспорт" се гледа не само в цяла Европа, но и в целия свят.

 

Друго изключително важно нещо е, че благодарение на това европейско първенство българските деца могат да се запалят по спорта и в частност по футбола. Това е и крайната цел на такова първенство. По-голям плюс от това едва ли дадена държава може да получи. Дори тези деца да не станат спортисти един ден, най-малкото ще се научат на двигателна култура, а това е най-краткият път към здравето на нацията и нейното добро бъдеще.

 

- На учениците ще бъдат раздавани безплатни билети за мачовете - какво сочат предварителните ви очаквания, колко български деца ще гледат без пари Евро 2015?

 

- За целия турнир ще са най-малко 25-30 хиляди. Това е минимумът, който гоним. Даваме безплатни билети на децата от училищата, но се прави и много повече за цялостното им изживяване. Малка спънка е, че месец май е месец на матури и някои от класовете ще бъдат по-възпрепятства-ни. Но пък ние се сборих-ме сериозно с „Евроспорт", които целяха изместване на мачовете в праймтайм и по-късни часове. И като организатори успяхме да запазим максимален брой мачове в по-ранен часови пояс именно за да са достъпни за децата. Мач в час като за Шампионска лига -21,45, няма как да е достъпен за учещите. Преговорите бяха тежки, но постигнахме своето. Цялата ни маркетингова стратегия се целеше в товd да направим така, че децата да стигнат до стадионите. И не само. А да им осигурим и комплексно преживяване, което да не е свързано само с тези 80 минути (мачовете на първенствата до 17г.се играят в 2 полувремена по 40 минути - б.а.). Опитахме се да представим пълноценно изживяване на децата - не само по време на мача, но и с атракции преди и след него. Около стадионите ще има атракциони и децата ще се впускат в различни забавни игри с топка, ще печелят награди... В някои дни тези, които са късметлии, ще имат шанса да получат автограф лично от посланика на турнира Стилиян Петров и от Мартин Петров, който също ще присъства на част от мачовете. Надяваме се, че децата ще усетят любов към футбола и ще се запалят по него. В България негативният имидж на футбола преобладава. Ние се опитваме да възвърнем позитивния имидж и да се върнем към позабравените корени на играта, които са свързани с носенето на радост на хората.

 

Едно такова първенство има смисъл, когато покаже светлата страна на този спорт. А той със сигурност я има. Въпреки цялата ко-мерсиализация и особено в България - принизяване-то на този спорт и създаването на убеждения, че всичко се решава зад кулисите, което в много от случаите не е точно така. В крайна сметка има и светла страна. И тя е свързана с тези деца, които ще играят на европейското първенство и децата, които ще ги гледат. Това е бъдещето не само на футбола в страната ни, но и на нашата нация. Убеден съм, че такова първенство може да допринесе много, особено ако е организирано успешно и ако българският отбор се представи достойно.

 

- Може ли европейското до 17 г. да се превърне в трамплин към домакинство на европейско първенство за младежи до 21?

 

- Ако трябва да съм откровен, аз не мисля, че нито Българският футболен съюз като федерация, нито държавата ни е готова да кандидатства за европейско първенство да 21 години, което не изключва обаче в бъдеще такова решение да бъде взето. Ако трябва да съм още по-откровен - смятам, че футболният съюз е много по-готов, отколкото държавата да организира форум от такъв мащаб. Доста неща не ни достигат. Но пък европейското до 17 години показа, че когато институциите се обединят зад една кауза, нещата се случват. Макар и трудно, макар и в последния момент, но се случват. Не съм сигурен, че младежкото европейско първенство все още е хапка за нашата уста.

 

Европейско първенство до 17 г. изобщо се случва в България благодарение на Борислав Михайлов. И евентуално амбициите да се кандидатства за европейско за младежи отново биха били подплътени от неговото присъствие в изпълнителния комитет на УЕФА.