3. Синята вихрушка отвя „Овча купел” (ВИДЕО+СНИМКИ)

Синята вихрушка отвя „Овча купел” (ВИДЕО+СНИМКИ)

Левски удължи почти 10-годишното чакане на Славия за победа в най-старото столично дерби

Левски удължи почти 10-годишното чакане на Славия за победа в най-старото столично дерби. „Сините” победиха с 3:1 на негостоприемния стадион в кв. „Овча купел” в среща от последния есенен кръг и за 2 часа се изкачиха на първото място в класирането. С два гола на резервата Жоао Силва и един на Даниел Димов отборът на Илиан Илиев не допусна изненада, като това е първият успех на младия специалист начело на тима от „Герена” срещу столичен съперник. За „белите” точен за 1:1 беше Здравко Лазаров.

Първото полувреме беше изключително оспорвано. До 30-ата минута битката беше на високо ниво, като през това време двата отбора си размениха по едно попадение, но после тя отстъпи място на единоборствата и грубите влизания на тежкия терен. Левски реши мача само три минути след почивката, когато два гола, първият от които фантастичен, вкара Жоао Силва след две грешки в защитата на Славия. За изключително неспортсменска проява през второто полувреме Янко Сандански от състава на "белите" си изкара втори жълт картон и остави своите съотборници с 10 души в оставащите 35 минути.

В течение на мача Левски трябваше да извършва две принудителни смени. Първо в 18-ата минута Владо Гаджев напусна с болки в глезена, а в 58-ата минута Роман Прохазка получи тежък удар във въздуха от изгонения Сандански и излезе с кръв по лицето.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК!

Мачът започна с брак в действията и на двата отбора. Между 8-ата и 10-ата минута Славия създаде две положения. Най-напред Петър Димитров се пребори с Ели в наказателното поле на Левски при центриране на Лазаров отляво, но ударът му от малък ъгъл бе избит от Пламен Илиев. След втора грешка на Ели Петър Димитров бе допуснат на чиста позиция в пеналтерията, но този път стреля високо над вратата.

Две минути по-късно, с първото си положение в мача, Левски откри резултата. Даниел Димов беше оставен непокрит във вратарското поле при центриране от свободен удар и от въздуха прати топката в обратния ъгъл на Гошо Петков за 1:0.

Халфът на „сините” Владо Гаджев обаче получи контузия в 13-ата минута и пет минути по-късно беше заменен от нападателя Жоао Силва. Така Илиан Илиев заигра с двама нападатели.

В 23-ата минута Славия успя да изравни резултата с третото си положение. Ели за трети път сбърка при скоростна атака по фланга и центриране в наказателното поле. Петър Димитров получи топката отляво, навлезе в наказателното поле и центрира ниско, Ели се размина с топката и от задна позиция Здравко Лазаров направи 1:1 отблизо с акробатично изпълнение.

В 27-ата минута главният рефер Ивайло Стоянов от Петрич не отсъди чиста дузпа за Левски, след като Жоао Силва бе задържан явно във вратарското поле от Виктор Генев, който не позволи на своя съперник да играе с топката при меко центриране на Рамос. Левскарите скочиха да претендират, но съдията изглежда прецени, че няма основания за 11-метров наказателен удар.

Левски продължи да натиска. В 32-ата минута Прохазка стреля над вратата от движение от точката за изпълнение на дузпа.

В 37-ата минута Силва не успя да достигне центриране на Пинто във вратарското поле и Петков улови.

В оставащите минути до края на първата част арбитърът нашари двата отбора с картони, докато футболът отиде на заден план.

С началото на второто полувреме Левски вкара втори гол. Жоао Силва засече по фантастичен начин от воле меко подаване на Илиян Йорданов отляво и прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Петков за 2:1.

Само две минути по-късно, в 48-ата, „сините” на практика си осигуриха победата с трето попадение. Мулдер бе оставен да пробие отдясно и да достави кълбото на непокрития Жоао Силва, за когото не беше проблем да вкара на празна врата за 3:1. Въпреки това повторенията оставиха съмнения, че при подаването на холандеца португалският нападател е бил в положение на засада.

Славия имаше две възможности отново да завърже интригата. Между 52-ата и 53-ата минута „белите” създадоха две добри положения пред вратата на Пламен Илиев. Първо Петър Димитров не намери целта с опасен шут, а после Ели успя да избие в последния момент топката в корнер преди връхлитащият Виктор Генев да играе с нея при дълбоко центриране от свободен удар.

Два жълти картона за Янко Сандански за две минути - между 55-ата и 56-ата минута - тотално предрешиха крайния победител. Халфът разкървави главата на Роман Прохазка във въздушен двубой и видя жълтия цвят за втори път, въпреки че заслужаваше директен червен.

Темпото спадна в следващите минути, а Левски започна да се забавлява на терена. В 72-ата минута Дъстли Мудер отново бе оставен да пробива необезпокояван по фланга, но последвалият му удар по диагонала беше неточен.

Гошо Петков предотврати още голове в своята врата, след като веднъж действаше като либеро, след това изби фалцов удар на Рамос и шут под гредата на Де Карвальо.

В добавеното време пък бившият японски национал Мацуи пропусна да вкара на празна врата и срещата приключи при 1:3.

С този успех Левски събра 37 точки и заема първото място. Лудогорец е с две по-малко, но играе в момента с Монтана. Славия е 9-ти с 16 точки.