3. Стартът на Левски в Европа зависи от ЦСКА

Стартът на Левски в Европа зависи от ЦСКА

Ако ЦСКА спечели Купата, турнирът въобще няма да излъчи представител за Лига Европа заради наказанието на "червените"

Ако ЦСКА спечели Купата на България идния месец, феновете на Левски няма да имат повод за радост, но спортно-тех­ническият щаб ще получи две седмици отсрочка за старта на сезона.

Ако приемем, че Левс­ки задържи второто място в класирането, то отборът ще започне участието си в Лига Европа не от първия квалификационен кръг, а от втория. По-конкретно мачовете му ще са на 14 и 21 юли, докато тези от първия кръг са на 30 юни и 7 юли, към момента там влизат Славия и Берое. Причината за промяната е липсата на лиценз на ЦСКА за евротурнирите, ко­ето автоматично означава, че турнирът за Купата на Бълга­рия няма да излъчи представи­тел в Лига Европа. А както е из­вестно, УЕФА вече не допуска финалистите в тази надпрева­ра да заемат квота - тя се прехвърля към първенството, пише "Тема спорт".

Левски загуби доста от кое­фициента си и в момента той е 4,375 т. ЦСКА е с по-голям - 5,125 т. Това би пратило сини­те сред поставените в първия квалификационен кръг, но не и във втория. То­ва важи и за останалите ни представители в Лига Европа.

При цялата условност на отборите, които са възможни съперници на сините на стар­та им в Европа - до края на по­вечето първенства има пове­че от месец, на пръв поглед се набиват познати имена: Сара­ево, Жилина, Дебрецен, Славия Прага. Най-високо поставени­те в тази фаза са Аполон Лимасол, Олборг и Динамо Минск, а най-ниско - Паниониос, Локомо­тива Загреб и КР Рейкявик.

Фи­нансовият директор Констан­тин Баждеков пък ще стиска палци да не се паднат шотландските Хартс и Мадъруел, шведският Гьотеборг и казахстанският Актобе заради дъл­гите и скъпи пътувания. Сини­те вече са назад с 200 000 евро от участието в Европа, тъй като от наградния фонд ще им бъдат приспаднати 200 000 евро глоба за нарушен фи­нансов феърплей.