1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

„Дербито Селтик – Рейнджърс е по-емоционално от Ливърпул – Манчестър Юнайтед”

Стенли: Има разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено

Бившият капитан на България и Астън Вила, който наскоро заяви, че ще се опита да се завърне към професионалния футбол, Стилиян Петров даде интервю за изданието "4-4-2“, в което говори за битката си с левкемията, за дербитата на Острова, а и за плановете си за бъдещето.

През март 2012-а Астън Вила губи с 0:3 от Арсенал, а вие играете, макар и с висока температура. По това време не знаете, че това е последният ви мач в английската Висша лига. Скоро след това ви поставят диагнозата левкемия…

- Най-лошият момент в живота ми бе, когато чух диагнозата. Почувствах се най-самотният човек на света. Левкемията бе агресивна и трябваше да се подложа на лечение веднага. Наистина, милиони хора от футболния свят ме подкрепиха, а да чуя аплодисментите в 19-ата минута (заради неговия номер 19 – б.а.) бе невероятно. Трябваше да се боря три години. Шансовете ми да победя болестта бяха 50 на 50.

Кой те подкрепяше по време на лечението?
- Подкрепа дойде от всякъде, от много хора, повечето от които не познавах. Гордея се с това, но най-много получих от съпругата ми Паулина. Тя бе с мен 24 часа на ден. Помогна ми да оцелея. Пратихме децата при бабите и дядовците. Бях в болницата няколко седмици, през които не можех да виждам Кристиян и Стилиян. Те знаеха за болестта ми от първия ден. После понякога идваха до болницата. Така ми даваха сили да се боря, за да продължа да бъда баща и съпруг. Най-ценни за мен в онези дни бяха малките неща в живота. Разбрах какво мога да загубя и направих всичко, за да оцелея. Живеех ден за ден. Правех по няколко химиотерапии на ден, взимах различни хапчета.

Какво бе лечението?
- Преживях три тежки години на химиотерапия, в които вземах стероиди. Заради тях качих 39 кила. В момента се опитвам да си върна старото тегло, но е много трудно, защото стероидите още влияят.

Какво почувства, когато се върна в България след повече от три години?
- Трудно ми е да го опиша. Когато ми съобщиха диагнозата, не се знаеше дали ще мога някога да се върна пак в моята страна. Жена ми започна да плаче, а двамата доктори забиха поглед в земята. Трябваше много бързо да взема решение, защото лечението трябваше да почне веднага. Благодарен съм на професор Дейвид Линч от Университетската болница в Лондон и на целия му екип там, а също и на професор Чарли Крадък, на Сандийп Награ и на лекарите от болницата „Кралица Елизабет“ в Бирмингам.

Да поговорим за футбол. Каква е най-голямата разлика между английския и шотландския футбол?
- В Шотландия играх за отбор, който бе хегемон в първенството. Срещу нас повечето съперници подхождаха дефанзивно. А в Англия бе напълно различно – там повечето са близки като ниво и всеки може да бие всеки. Футболът в Англия е по-бърз, играчите са в отлична кондиция и трябва да си по-добре подготвен тактически. Освен това в Англия всяка грешка се наказва.

Имиджът на Селтик в Шотландия е различен от този на Астън Вила в Англия…
- Да, хората очакват от Селтик да е шампион всяка година и да участва в Шампионската лига. В Астън Вила феновете може би имат други нагласи. Те знаят, че във Висшата лига са ти нужни много пари, за да се бориш с отбори като Челси, Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед.

Кое дерби е по-емоционално: Селтик – Рейнджърс или Ливърпул – Манчестър Юнайтед?
- Селтик и Рейнджърс заради религията. Атмосферата е по-напрегната, феновете са доста по-агресивни.

Сега обаче това дерби в Шотландия го няма…
- За съжаление, това е истината. И това е най-големият проблем на Селтик. Ако Рейнджърс не се върне в елита, няма да е добре и за Селтик, защото без истинска конкуренция отборът лесно ще е първи в Шотландия, но няма да е на ниво за Европа.

Със съпругата си създадохте благотворителна фондация. Какво искате да постигнете с нея?
- Не пожелавам на никого да мине през това, което ми се случи. Затова с жена ми основахме фондацията. Решихме да търсим лек за рака, алтернатива на химиотерапията. Имаме амбиции да помогнем на онкологичните болници в България. Подкрепяме също семействата на деца, болни от рак.

Как виждате бъдещето си?
- Имам много планове. В момента уча за треньор, а миналия сезон помагах на Тим Шърууд в Астън Вила. Наистина не знам какво следва. Имаше някакви разговори да помагам на българския футбол, но все още нищо не е решено.
Окончателно: Черно море без Уеслен Жуниор за ЦСКА

Илиан Илиев определи група от 21 футболисти за домакинството

Загорчич: Искаме победа срещу Черно море

„Момчетата трябва да повярват в себе си“

Ачиари: Знаехме, че ще имаме малко шансове и трябва да ги използваме

Вижте какво каза наставникът на Берое след успеха над Славия

Започна изграждането на най-модерния стадион в България (ВИДЕО)

Първите дейности около строежа на „Армията“ вече са факт

Наш национал: При Илиан Илиев енергията в отбора е различна

„Трябва да изплуваме от тинята“

Караманджуков: Здравето на децата е на първо място

"Спортът е изключително важно нещо"

Иван Колев: Пет пъти излизаме сами срещу вратаря и нищо...

Треньорът на Локо (София) разочарован от изпуснатата победа

Великов: Искахме повече

Треньорът на Хебър недоволен от отменения гол

Заги заби Вуцов на пейката

Вратарят сгреши фатално срещу Левски