2. Други спортове
  3. 15-годишна дебютантка донесе медал на България от Европейското по стрелба

15-годишна дебютантка донесе медал на България от Европейското по стрелба

Лидия Ненчева спечели бронзово отличие на 25 метра пистолет (девойки) с резултат 765,2 точки

15-годишната дебютантка Лидия Ненчева донесе втори медал за България от европейското първенство по спортна стрелба с малокалибрено оръжие в Белград.

Състезателката на СК Тракия спечели бронзово отличие на 25 метра пистолет (девойки) с резултат 765,2 точки. Ненчева стигна до медала след престрелка с унгарката Адриен Немеш.

Двете завършиха с еднакъв резултат, но при допълнителните 5 изстрела в спора за бронза българката показа по-здрави нерви и завърши в призовата тройка.

Това е второ отличие за българските стрелци в Белград след златото на Иван Йорданов на пушка от 3 положения (юноши).

Лидия Ненчева направи летящ дебют на голям международен форум, като влезе със седми резултат във финала 566 точки. Още след втората серия във финала българката се изкачи на трето място.

След приключване на финалните 20 изстрела Ненчева завърши с равен резултат с унгарката Адриен Немеш. При престрелката за бронза Ненчева направи 51,9 точки срещу 45,9 за унгарката.

Европейска шампионка в дисциплината стана рускинята Екатерина Барсукова с резултат 770,9 (568+202,9). Среброто завоюва Анна Коракаки от Гърция с със 767,5 (572+195,5). Бронзовата медалистка Лидия Ненчева наесен ще бъде девети клас в спортното училище в Пловдив. Състезателката разкри, че медалът ще й даде увереност да преследва още по-високи цели в бъдеще.

"Бях малко притеснена в самото начало на сериите, цялата треперех, но постепенно се успокоих. При престрелката за медала си беше късмет. Унгарката имаше най-добър резултат в сериите, но се радвам, че успях да я победя", коментира за БТА Лидия Ненчева.

Младата състезателка се надява да се развива успешно, а голямата й цел е участие на Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 година.

"През 2014 година има Младежка Олимпиада в Китай, на която възнамерявам да участвам и която ще бъде загрявка за голямата Олимпиада в Рио де Жанейро през 2016 година", каза още Ненчева.

В дисциплината на 25 метра пистолет (девойки) участваха още две български представителки - Кристияна Стоянова е 23-а с 551, а Велислава Душанова остана 35-а с 535 точки.

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България

Гимнастичка обяви, че вече няма да се състезава за България

Елвира Краснобаева е бронзова медалистка на лента от Европейското първенство тази година