2. Други спортове
  3. Хърватия, Румъния и Турция с победи в първия ден от 36-я Балкански шампионат по конен спорт

Андреа Джелмич спечели злато за Хърватска в категория “Амазонки”, Богдан Леонте за Румъния в категория “Млади ездачи” и Мерт Алиоглу за Турция при мъжете

Приключи първият ден от 36-ия Балкански шампионат по прескачане на препятствия във Войводиново, който преминава под патронажа на министър-председателя Бойко Борисов.

Във втората половина на деня се проведоха индивидуалните изпитания в категории “Амазонки”, “Млади ездачи” и “Мъже”, обявиха от БФ по конен спорт.

Първото участие на Хърватска в Балканиада донесе на страната победа в категория “Амазонки”. Спечели я Андреа Новак Джелмич с кон Даймънд Яна Уотър с време 67.72 секунди.

Катарина Илич с кон Уинстън от Сърбия и Магдалена Исопеско Груя с кон Байкал от Румъния заеха съответно второто и третото място в класирането за прескачане на препятствия с височина от 1.20 см.

Индивидуалната ни състезателка Димана Колева с кон Пур Бой се класира на четвърто място с резултат 72.40 секунди, а петото място зае Мирна Бачич от Хърватска с кон Санта Фе 62.

Победителките бяха наградени от заместник-министъра на физическото възпитание и спорта Иван Ценов и от д-р Крум Рашков – генерален секретар на Българска федерация по конен спорт.
17 състезатели на възраст от 19 до 21 години взеха участие в индивидуалното изпитание в категория “Млади ездачи” на шампионата.

Златото в категорията бе спечелено от състезателната двойка на Румъния Богдан Леонте и кон Ипика с резултат 61.5 секунди. Бурак Азак с кон Сиек Ланджарон от Турция завоюва среброто, а бронзовото отличие бе за Марко Пандза от Хърватска с кон Бризър.

В почетната петица попаднаха още Йонут Леонте с кон Дариус от Румъния и Мария Рогуси с кон Ескордио от Гърция съответно на четвърто и пето място.

Купите на победителите връчи Тасос Деливориас, шеф-екип на Националния отбор на Гърция.

В последното изпитание за деня взеха участие 25 състезатели в категория “Мъже”.

Мерт Алиоглу с кон Валдос спечели за Турция злато с резултат 66.82 секунди. Състезателните двойки от Румъния – Норбърт Шуман с кон Фаберже и от Гърция – Димитрис Нацис с кон Крикет дьо Екует се класираха съответно на второ и трето място.

Българинът Ивелин Вълев с кон Екуита постигна резултат от 69.23 секунди, което му отреди четвърто място в класирането. На последното място в почетната петица се нареди Сенкер Кан от Турция с кон Кливланд.