2. Други спортове
  3. Хвалят „Цар Симеон” за перфектната организация на ІІ етап от Обиколката

Хвалят „Цар Симеон” за перфектната организация на ІІ етап от Обиколката

Голям интерес предизвика в Пловдив 60-ата международна колоездачна обиколка на България, днес някои улици в града ще бъдат затворени заради третия етап.

Комисарят на Световната колоездачна централа (U.C.I.) в 60-ата международна колоездачна обиколка на България - Владимирос Пецас, съдии, състезатели, треньори и гости, останаха силно впечатлени от перфектната организация, създадена от домакините от пловдивския клуб „Цар Симеон 1898” във ІІ етап от родния тур. Много от тях изказаха специални благодарности към домакините за топлото посрещане и предоставените отлични условия. Интересът в Пловдив към родния тур също бе голям. Хиляди фенове посрещнаха желязната колона, която финишира на бул. „Найчо Цанов” пред новостроящата се многофункционална спортна зала и покрит колодрум.

Пловдивчани имаха повод за радост. Състезаващият се за турския „Брисаспор” бивш колоездач на „Цар Симеон 1898” и бивш техен любимец - Георги Георгиев, спечели ІІ етап от 60-ата международна колоездачна обиколка на България. Гецата пресече пръв финалната линия по трасето Гоце Делчев - Пловдив с отличен финален спринт и време 4.58:26 ч. Българинът заслужи първото място под тепетата след като показа отлична тактика и спринтьорски умения. Втори с времето на победителя – 4.58:26 ч. остана чехът Леополд Кьониг от тима на „Уърпул”, а трети, на 8 секунди от Георгиев финишира германецът Йоханес Хайдер от „ЛКТ –Бранденбург”.
”Много се радвам за тази моя победа в Пловдив. Това бе моят реванш за миналата година, когато карах за пловдивския клуб „Цар Симеон” и много исках да взема етап с екипа на този отбор. Щастлив съм, че сега все пак успях и посвещавам победата на всички от Пловдив”, каза след финала Георгиев. „Беше много тежък етап, с много люта битка,много атаки и неизвестност до финала. Благодаря на моите съотборници, които много ми помогнаха.”

Носителят на жълтата фланелка – Сергей Рудасков от тима на „Катюша”, финишира с основната група и запази лидерството си в генералното класиране. Втори след руснака остава лидерът на „Хемус Вивело” Евгени Балев, на 11 секунди, а трети - Томаш Бухачек от „Уълпул”, на 13 секунди.

Португалецът Рикардо Местре от „Палмейрас” запази зелената фланелка за най-активен състезател. Водачеството си запазиха и Андре Кардозо от „Палмейрас”, който облича бялата фланелка на червени точки за катерачите. Мирас Бедербеков от „Несебър” пък продължава да носи бялата фланелка за най-добър млад състезател до 23-годишна възраст.

Много добри думи в този ІІ етап заслужава обаче и Красимир Коев от „Добрич”, който също бе много близо до победата. Само 16 км. не достигнаха на Краси да финишира първи, след като водеше еднолично колоната близо 90 километра. Коев се откъсна на 11-тия километър след Широка лъка и на бърза ръка до Пампорово натрупа преднина от 5 минути. Силите му обаче се изчерпаха при страховитото спускане от планината към Наречен. Нахъсана основната група бе готова на всичко, за да се върне в играта. Коев загуби преднината си, след като претърпя дефект, което го забави с близо минута. „Катюшите” откриха „огън” в защита на жълтата фланелка на своя съотборник Рудасков и групата отново стана в пакет малко преди Асеновград. Последваха множество атаки, за да дойде часът на Георги Георгиев, който с брилянтен финален спринт триумфира под тепетата.

Двамата асове на „Цар Симеон” Дамян Филипов и Пламен Димов караха много добре по време на ІІ етап и финишираха в родния си град с основната група.

Днес е третият етап: Пловдив – Казанлък, който е дълъг 106 км. Той стартира в 14:30 часа от Новотел "Пловдив". Час преди старта голяма част от улиците около новотела ще бъдат затворени за моторни превозни средства.