2. Други спортове
  3. Нощно светлинно шоу озари язовир Искър в първия ден на Европейската джет ски купа "София 2019"

Представители на Столична община наградиха първите победители в битката от 67 участници от шест държави

През първия ден зрителите край язовир Искър наблюдаваха два манша  - Мото 1 и Мото 2 от Европейската джет ски купа "София 2019", в които последователно стартираха клас „Деца“, „Жени“, „Експерт до 230 к.с., “Екперт“ до 300 к.с., „Про Ам“ и кралския Про Джи Пи клас с позволен тунинг над 500 к.с. съответно по 4, 6 и 10 обиколки на водното трасе.

Коментатор и директор на джет купа София е известният в миналото състезател Кристиян Киров носител на републикански, балкански,  европейски титли и едно бронзово отличие от Световно първенство. Съорганизатор на събитието е Столична община и "София – европейска столица на спорта".

В конкуренцията на отлично подготвени състезатели от 5 държави (Гърция, Турция, Сърбия, Унгария Румъния и Кипър) нашите очаквания за победа се свързват с имената на  Марио Михалев (прав джет) и Христо Щърбанов в Про Ам класа (седнал джет), както и с 16-годишния Алекс Петров, който вече се състезава при мъжете и има зад гърба си участие в Европейско и Световно първенство.

Сред участниците в клас „Експерт“ в кат. от 300 до 500 к.с. е Енрико Дунев, син на известният ни състезател по автомобилизъм Румен Дунев и на шампионката по конен спорт Катя Дунева. Енрико сподели, че при свободните тренировки  неговият джет го е предал и е получил техническа повреда, но след намесата на механиците  му, той отново ще стартира с надеждата за добро класиране.

Програмата следобед продължи с квалификации в отделните маншове и за стартово подреждане за втория състезателен ден. В 18:00 ч започнаха сериите с директно елиминиране на слалом.

Победителите бяха наградени в края на състезателния ден от Анатоли Илиев, който в качеството си на представител на Столична голяма община и организационен секретар на „София – Европейска столица на спорта“, бе отличен със специален плакет. След като тъмнината покри водите на язовир Искър, започна и уникалното Светлинно и майсторско шоу с джетове и флайтбордъри под съпровода на пищна заря.

Класиране I ден:

Категория „Жени Експерт“ в Мото1 и Мото 2 победи Теа Щърбанова. Тя събра 120 т, следвана от Магдалена Щърбанова 106 т. и Ива Найденова - 91 т.

Категория „Жени“ до  1100 куб. см “ победи  Димана Михалева и в Мото 1, и в Мото 2. Така от двата манша активът й е 120  т. След нея се наредени Божолина Христова – 106 т. и Маги Щърбанова – 96 т.

Категория „ Джуниър до 1100 куб. см“  шампион е Антон Горещилов -  със 120 т. и две победи в Мото 1 и Мото 2. След него, след двата манша се нареди Томас Владимиров – 96 т., а третото място разделиха Сотир Велчев и Димана Михалева с по 92 т.

При „правите джетове“ към архива си от точки за деня се разписаха Александър Петров - 120 т., Христо Вълков – 106 т. и Антонио Гатсула – 96 т.

В категорията до 300 коня  победили в двата манша с разменени първо и второ място са Валери Михалев и Валентин Захариев – 113 т., трети остана  Йордан Йорданов.

В категорията „ Експерт“ - 180 к.с. победител стана Никос Мезитис от Гърция със 120 т., следван от Георги Георгиев и Огнян Георгиев по 101 т.В свободния стил се разписаха чуждите състезатели  Дени Делиман -  60 т, следван от Прокопис Казакиоис – 53 и Антонио Гатсула 48 т.

Днес състезанието на територията на Иструм парк, язовир Искър продължава от 10:00 ч., награждаването е предвидено за 14 ч.