3. Арсенал отказа Ливърпул за по-малко от 10 минути (ВИДЕО+СНИМКИ)

Арсенал отказа Ливърпул за по-малко от 10 минути (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Топчиите” разбиха мърсисайдци с 4:1 в дербито на кръга от Висшата лига

Арсенал записа девета последователна домакинска победа и нанесе втора поредна загуба на Ливърпул, след като спечели с категоричното 4:1 домакинството си от XXXI кръг на английската Висша лига.

Постижението е най-доброто за „топчиите”, откакто те се преместиха от митичния „Хайбъри” на чисто новия „Емирейтс” и поне временно ги изкачи на втората позиция в класирането.

Поражнието на мърсисайдци пък е сериозен удар по амбициите им за място в топ 4 и участие в Шампионската лига догодина, защото те вече изостават с 5 т. от Манчестър Юнайтед, който може да увеличи дистанцията при успех над Астън Вила в съботния следобед.

Дербито на уикенда се игра в Лондон пред 60 081 зрители и бе решено в заключителните минути на първата част, когато „артилеристите” нанизаха три гола.

Те можеха да открият резултата още в началото, понеже Коло Туре сгреши, но Арън Рамзи не се възползва максимално от ситуацията и Симон Миньол се намеси, след което Туре се реабилитира.

Отговорът на гостите не закъсня и дойде в 19-ата минута. Фелипе Коутиньо изведе Лазар Маркович, който реши да подава на Рахим Стърлинг, но го стори прекалено силно и пропиля стопроцентова възможност.

Малко след това пред Стърлинг се откри добър шанс, но диагоналният му шут не попадна в целта.

Така се стигна до последните осем минути на първата част, в които домакините нанесоха своя удар. В 37-ата Рамзи получи на фланга и върна към включилия се в атака Ектор Беярин.

20-годишният испански бек не бе затворен от защитата на Ливърпул и отправи отличен удар по диагонала, откривайки резултата. Попадението бе второ за младока този сезон и в кариерата му въобще, а вторият гол за Арсенал не закъсня.

В 40-ата минута Месут Йозил изпълни прецизно пряк-свободен удар, Миньоле не покри ъгъла си и авансът на „топчиите” бе удвоен.
Не след дълго Алексис Санчес (’45) получи пас от Рамзи и с мощен удар от 20-ина метра прати топката в горния ъгъл, оформяйки класиката.

По този начин Ливърпул се оттегли на почивка с 3 гола пасив във Висшата за първи път от паметната за всички българи 1994 година, а освен това спря поредицата си от шест сухи мрежи като гост.

По време на паузата наставникът на тима Брендън Роджърс замени Маркович с Даниел Стъридж, който заигра на върха на атаката, а „скритата деветка” Стърлинг мина на фланга.

Това не даде очаквания резултат, защото играта на мърсисайдци не се освежи достатъчно, за да бъде заличено сериозното изоставане.

В 54-ата минута Оливие Жиру бе близо до гола, след като стреля добре с глава от границата на вратарското поле, но го стори в обсега на Симон Миньол, който се намеси решително и спаси инстинктивно.

Ливърпул отговори със силен изстрел на Емре Чан, но Давид Оспина също демонстрира класа. Тимът от „Анфийлд” все пак успя да върне един гол в 76-ата минута, когато Джордън Хендерсън вкара от дузпа, отсъдена за нарушение на Беярин срещу Стърлинг.

За повече обаче гостите нямаха сили, а шест минути преди края дори останаха с човек по-малко, тъй като Емре Чан получи втори жълт картон.

Малко преди да изтече редовното време Санти Касорла нацели гредата, а точка на спора сложи Оливие Жиру, вкарал своя гол номер 14 с хубав удар от дъгата пред пеналта в добавеното време – 4:1.

След шестата си поредна победа във всички турнири Арсенал вече има 63 точки, като е с две пред Манчестър Сити и на три от Юнайтед, които са с мач по-малко.

Ливърпул пък остана пети с 54 точки, като вече има аванс от само една пред Саутхемптън и Тотнъм, които също са с мач по-малко.

Конте: Наполи може да навакса пропуснатото само с много работа

"Да не играеш в Европа си има и предимства, и недостатъци", каза треньорът на Наполи