3. Барселона спечели Копа дел Рей, ерата Гуардиола завърши с трофей № 14 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Най-успешният треньор в историята на каталунците си тръгна като победител след 3:0 във финала срещу Атлетик Билбао

Барселона не остана с празни ръце в края на този сезон и спечели Копа дел Рей за рекорден 26-ти път в своята история след убедителна победа с 3:0 над Атлетик (Билбао) на финала на „Висенте Калдерон” в Мадрид. Трофеят е четвръти за тима този сезон и така Барселона стана едва вторият отбор в историята след Аякс, който печели поне 4 трофея в две поредни години.

Най-успешната ера в историята на Барселона под ръководството на Пеп Гуардиола завърши с поредния трофей, който беше под № 14 за младия спец, който се сбогува с клуба след 4 велики години начело на „блаугранас”.

Двата най-успешни отбора в историята на турнира за Купата на Испания застанаха един срещу друг. Преди мача Барселона беше печелил турнира 25 пъти, Атлетик – 23.

Гуардиола заложи на Меси, Педро и Алексис в предни позиции, а неговият учител Марсело Биелса разчиташе на своите звезди Муниаин, Де Маркос и Йоренте.

Барселона нямаше как да се надява на по-добро начало. При един корнер отдясно Педро показа бързи реакции и след рикошет в бранител без да се бави простреля Ираисос от точката на дузпата за 0:1 в 3-ата минута и каталунците можеха да играят напълно спокойно.

Меси беше близо до гола след четвърт час игра, но ударът му в горния десен ъгъл бе впечатляващо спасен от вратаря на баските. Две минути по-късно Шави стреля над вратата след бърза каталунска комбинация.

В 20-ата минута резултатът беше удвоен след маркова атака на Барселона. Иниеста получи пред наказателното поле и в коридор изведе Меси вдясно зад отбраната, а аржентинската суперзвезда заби високо в близкия ъгъл за 0:2.

Атлетик нямаше време да се съвземе, защото последва нов съкрушителен удар.

Бърза атака за Барса в 25-ата минута, Шави с гръб към вратата заложи за Педро и испанският национал с фалцов нисък удар оплете кълбото в левия ъгъл за 0:3.

Баските можеха да се върнат в мача в 27-ата минута, но съдията Фернандес Борбалан подмина основателните претенции на Йоренте за дузпа, когато таранът беше задържан с ръце в наказателното поле на Барса от Пике.

До края на полувремето Барса спокойно задържаше топката, а играчите на Биелса нямаха сили да се противопоставят - след 60 мача този сезон умората определено си личеше.

Аржентинският треньор на баските направи две смени на почивката и пусна в игра Андер Ерера и Иниго Перес вместо Де Маркос и Сусаета.

Ибай Гомес беше изведен сам срещу Пинто, но реши да го прехвърля и не уцели вратата в 51-ата минута.

Барселона намали оборотите, но Атлетик така и не се възползва. Йоренте имаше шанс да върне своите в мача, но ударът му с глава рикошира в тялото на Жерар Пике.

Меси навърза петима в 69-ата минута и едва не изработи великолепен гол, но защитата на Атлетик се справи в последния момент.

10 минути преди края Шави бе заменен и моментът си струваше, защото двамата диригенти за всички успехи на Барса – Шави и Гуардиола се прегърнаха за последно като плеймейкър и треньор, а Сеск Фабрегас се появи на терена.

Барселона спечели Копа дел Рей, която се изплъзна на тима миналата година, когато финалът беше загубен от Реал Мадрид след продължения.

Целият футболен свят направи поклон пред Пеп Гуардиола при последния съдийски сигнал. Треньорът се оттегли след 4 години начело на Барселона с 14 спечелени трофея и великолепен рекорд: 247 мача – 179 победи, 47 ремита, 21 загуби.

В края сълзите бяха в очите на всички фенове на „Висенте Калдерон”. Привържениците на Атлетик плачеха за втория загубен финал този сезон след поражението от Атлетико (Мадрид) в Лига Европа, докато каталунските фенове не можеха да прежалят своя герой Пеп Гуардиола, който им донесе толкова радост, слава и трофеи в последните 4 години.