3. Хегемонът Севиля разплака Ливърпул и спечели Лига Европа за трета поредна година (ВИДЕО+СНИМКИ)

Севиля обърна Ливърпул от 0:1 на почивката до 3:1 и вдигна трофея, влезе и в Шампионска лига

Хегемонът в Лига Европа Севиля спечели безпрецедентния трети пореден трофей в турнира след страхотен обрат и успех с 3:1 над Ливърпул на финала в Базел. Ливърпул водеше на почивката с гол на Стъридж и имаше претенции за две или три неотсъдени дузпи, но само 17 секунди след паузата Гамейро изравни, а капитанът Коке донесе третия пореден трофей за андалусийците с два гола в 64-ата и 70-ата минута. Така пред 35 000 на "Санкт Якоб Парк" Севиля спечели Лига Европа за рекордния пети път.

Успехът във финала прати Севиля в групите на Шампионска лига, а Ливърпул въобще няма да играе в Европа през следващия сезон.

Преди тази вечер нито един от двата тима не бе губил финал във втория по сила европейски турнир. Севиля имаше 4 от 4, а Ливърпул 3 от 3 в Лига Европа (Купата на УЕФА). Това се превърна в петия пореден загубен финал за Юрген Клоп и втори само през този сезон с Ливърпул. Това бе общо 13-и финал за Ливърпул на европейската сцена и петият загубен в първата им битка за трофей в Европа след онази незабравима вечер в Истанбул през 2005-а срещу Милан в Шампионска лига.

Юрген Клоп остави на пейката капитана Джордан Хендерсън, който се възстанови наскоро от травма. Вместо него лентата носеше Джеймс Милнър, който си партнираше с Емре Джан в центъра на терена. Унай Емери подходи доста предпазливо и вместо Ибора избира по дефанзивния Коке по дясното крило, явно с идея да бъде опазено голямото оръжие на Ливърпул по отношение на креативността в атака - Филипе Коутиньо.

Севиля започна по-добре и имаше териториален превес. Емре Джан отправи първия опасен удар и накара Сория да спасява с хвърляне наляво в седмата минута.

В 11-ата Клайн центрира добре на втора греда, Стъридж върна меко пред вратата, ала там нямаше негов съотборник.

Фирмино финтира Карисо, който явно игра с протегната настрани ръка в наказателното поле, а шведският рефер Йонас Ериксон подмина ситуацията, въпреки че имаше солидни основания за дузпа.

Кевин Гамейро беше близо до сензационен гол със задна ножица след корнер в 32-ата минута, но прати леко покрай лявата греда.

Ливърпул избухна в 35-ата минута. Фирмино овладя и подаде на Коутиньо, който веднага разтегли за Даниел Стъридж и английският национал с блестящ външен фалц с левия крак между двама бранители неспасяемо отвъд обсега на вратаря оплете в далечния десен ъгъл – 1:0 след 35 минути игра.

В 41-ата минута Милнър завъртя от корнер, Ловрен се извиси и се разписа с глава в левия ъгъл, но Стъридж сякаш леко закачи топката точно пред вратаря в позиция на засада и голът бе правилно отменен. Дори Стъридж да не е играл с топката, това пак си беше засада, защото влияеше на играта.

Севиля имаше късмет през тази първа част, защото още два пъти техни играчи си помагаха с ръка в наказателното поле и това не доведе до дузпа.

Втората част беше идеална за андалусийци и кошмарна за мърсисадци. Веднага след центъра Морено изби лошо с глава, Мариано пое отдясно и го размина през краката на фланга, после пусна по земя пред вратата и Кевин Гамейро от непосредствена близост нямаше как да сбърка – 1:1 само 17 секунди след подновяването на играта.

Голът тотално промени настроението на терена и Банега изведе Гамейро сам срещу вратаря, но Миноле успя да избие техничния удар.

Миноле запази резултата равен и в 61-ата минута, когато Гамейро се измъкна от Коло Туре, но вратарят отрази удара от няколко метра.

Севиля скри топката на съперника в 64-ата минута и осъществи пълен обрат. Витоло бе в основата на комбинацията, след като направи две двойни подавания със свои съотборници и прокара през краката на Емре Джан, а капитанът Коке с прецизен шут намери долния десен ъгъл за 2:1.

20 минути преди края Ливърпул си направи харакири за третия решителен гол за испанците. Клайн изчисти пас по земя отдясно в крака на Коутиньо и топката отиде към намиращия се в засада Коке, който отблизо вкара за 3:1. Страничният рефер вдигна флага, но главния правилно зачете гола, защото футболисти на Ливърпул подадоха топката на съперника, който досега нямаше гол през сезона, а сега вкара цели два пъти и реши мача.

До края Ливърпул трябваше да се надява на чудо, каквото стори срещу Борусия (Дортмунд). Тази вечер обаче "червените" нямаха магическия "Анфийлд" зад гърба си и просто изглеждаха обезверени пред едва 9 000 свои фенове, които УЕФА позволи на стадиона в Базел. Смените на Клоп не промениха нищо и сълзите на феновете на Ливърпул ставаха все повече с напредване на минутите, а след мача привържениците на Ливърпул си тръгнаха и не останаха да гледат награждаването.

Милан докосва върха след класика за 5 минути (ВИДЕО)

„Росонерите“ не дадоха шанс на Лече – 3:0

Дортмунд се развихри за обрат от 0:2 до 4:2 (ВИДЕО)

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи