3. Прокобата на първите мачове на еврофинали застигна Англия в 92-ата минута (ВИДЕО+СНИМКИ)

Англия поведе с гол от фаул на Ерик Дайър, но Березутски изравни за Русия в самия край

Прокобата на първите мачове на европейски финали застигна Англия в 92-ата минута при 1:1 срещу Русия в първия мач за двата отбора в Група B на Евро 2016. Ерик Дайър даде аванс на британците в 74-ата минута с мощен шут от пряк свободен удар, но минута преди края на мача капитанът на Сборная Васили Березутски изравни с параболичен удар с глава. Така за девет участия на европейски първенства, включително и сега, Англия има пет ремита и четири загуби на старта.

Уелс е начело в групата след успеха с 2:1 по-рано днес над Словакия. Англия и Русия са с по една точка, а Словакия е без точки все още.

В дните и часовете преди мача между Англия и Русия Марсилия се превърна в бойно поле след редица сблъсъци между английските фенове, руските фенове, френската полиция, а и местни фенове на Марсилия. Дори и след мача грозните сцени продължиха. Руските фенове бяха помолени да останат на трибуните на "Велодром", докато от района се изтеглят около 20 000 фенове на Англия, които бяха на трибуните. Руските привърженици изчакаха на стадиона да останат малко англичани и ги нападнаха, пробивайки кордона от полиция и стюарди, който ги разделяше.

Иначе на терена Англия търсеше първа победа на старта на европейски финали. Преди тази вечер от осем първи мача на форума на Стария континент „Трите лъва” нямаха успех. Рой Ходжсън заложи на схема с един централен нападател в лицето на Хари Кейн. Капитанът Уейн Рууни играеше в центъра на терена.

Началото, а и цялата първа част общо взето, принадлежеше на британците, които диктуваха играта и имаха осезаем превес.

Деле Али стреля много неточно след свалена топка от Кейн, а пък Кейн вложи много усилия да засече отклонена от Али топка към втората греда, но не успя.

Крайно изненадващо беше решението на английския щаб високият и отлично играещ с глава Хари Кейн да изпълнява корнерите. Едно негово центриране от ъглов удар създаде възможност за Крис Смолинг, но той насочи с глава право в Игор Акинфеев. Русия отправи първия си удар в очертанията също след корнер, когато в 16-ата минута Игнашевич с глава прати точно в ръкавиците на Джо Харт.

Адам Лалана нахлу в наказателното поле и учуди Рой Ходжсън с безкрайно неточен шут. Акинфеев избра да боксира силен изстрел на Рууни, насочен право в него. Хари Кейн прати в мрежата след пас на Адам Лалана, но имаше отчетлива засада, която бе маркирана своевременно.

Сборная започна по-напористо и с повече желание за атаки след паузата. Дзюба се включи повече в играта, а Рууни прати малко над целта от фаул.

След час игра Ерик Дайър по странен начин прати с глава към собствената си врата след корнер за Русия и се наложи Харт да се намесва. Смолов беше много близо до гола с техничен фалцов удар, който накара вратаря да се разтяга максимално, но Харт имаше късмет, че топката мина встрани.

Англичаните сипеха центрирания, които не носеха голяма заплаха в средата на втората част. Те обаче бяха на косъм от гола и Акинфеев с чудесен рефлекс изби удара на Рууни, а при добавката Лалана нацели греда, но беше в засада.

Голът все пак дойде. Деле Али беше съборен точно на границата на наказателното поле, Хари Кейн прескочи топката и изненадващо Ерик Дайър стреля, но силният му шут във вратарския ъгъл бе непосилен за Игор Акинфеев – 1:0 в 73-ата минута. Дайър стана осмият играч на Тотнъм, който бележи за Англия на голям форум и едва вторият британски играч, който вкарва от пряк свободен удар на еврофинали, след като Гарет Бейл беше първият по-рано днес. Още по-любопитно беше, че за целия сезон във Висшата лига Дайър нямаше нито един изстрел от пряк свободен удар за "шпорите".

Ходжсън извади капитана Рууни и пусна прекаралия по-голямата част от сезона в лечение на контузии Джак Уилшър. Слуцки пък пусна Глушаков на мястото на натурализирания дебютант Роман Нойщетер.

Прокобата на първите мачове на еврофинали застигна Англия във втората минута от добавените три. Шенников центрира меко отляво, а капитанът Васили Березутски засече параболично с глава и на самата голлиния Глушаков просто добута в мрежата, а топката влизаше и без това – 1:1.