3. Реал (Мадрид) все по-близо до Барса след спектакъл в Билбао

Реал (Мадрид) все по-близо до Барса след спектакъл в Билбао

Силното холандско присъствие в състава на Реал Мадрид се оказа решаващо за крайния изход на двубоя от 27-я кръг на Примера срещу Атлетик Билбао. Уесли Снайдер, Ариен Робен и Клаас Ян Хунтелаар застанаха в основата на изключително важна, но непо-малко спорна победа на най-стария стадион в Испания – „Сан Мамес”. Реал превзе „баската” крепост с пет гола, но се измъчи сериозно през първите 45 минути, като нелеп червен картон на Франсиско Йесте помогна на „белите” да се доближат на три точки до лидера Барселона

Силното холандско присъствие в състава на Реал Мадрид се оказа решаващо за крайния изход на двубоя от 27-я кръг на Примера срещу Атлетик Билбао. Уесли Снайдер, Ариен Робен и Клаас Ян Хунтелаар застанаха в основата на изключително важна, но не по-малко спорна победа на най-стария стадион в Испания – „Сан Мамес”. Реал превзе „баската” крепост с пет гола, но се измъчи сериозно през първите 45 минути, като нелеп червен картон на Франсиско Йесте помогна на „белите” да се доближат на три точки до лидера Барселона.

Домакините започнаха мача определено като по-активния състав, атакувайки съперника си още от първата минута. В рамките на първия четвърт час Реал рядко напредваше извън пределите на своята половина, докато футболистите на Атлетик успяха на няколко пъти да застрашат вратата на Касияс. Най-опасни в редиците на „рохибланкос” бяха Йесте, който опита късмета си от разстояние и Токеро, който бе изместен зад централния нападател Йоренте.

Реал успя да се окопити след първоначалния превес за домакините и в 22-ата минута с двуходова комбинация между холандската връзка Снайдер – Робен, последният се възползва от прехвърлящ пас на своя колега и напредна по дясното крило към наказателното поле. В пеналта бързоногият Робен елиминира статичните Осио и Коикили за да отбележи за 1:0. Това бе шести гол за холандеца през този сезон, а той падна при едва втората сносна атака за столичиня тим.

След първия и в известна степен неочакван гол обстановката на терена се обостри до крайност. Явно недоволните играчи на Атлетик започнаха да се позовават на по-груби прийоми в играта си, а това от своя страна принуди рефера Сезар Фернандес да прибегне до картоните. Това изигра своята роля в заключителните моменти на първата част. В 33-ата минута Реал удвои преднината си. Уесли Снайдер за пореден път се превърна в асистент, този път за Габриел Хайнце. Холандецът центрира от пряк свободен удар, а бранителят на Реал надскочи летаргичната защита на „баските” и отклони топката с глава за 2:0. Статичната отбрана дори бе оставила и Хунтелаар напълно непокрит пред стража Ираисос.

Радостта на Хайнце изтрая само две минути, тъй като в ответната атака на домакините той засече нисък пас на Йесте в собствената си врата. Атлетик намали пасива си, но играчите на Хоакин Капарос едва сдържаха нервите си, като най-явно това демонстрира Франсиско Йесте, който си изработи нелеп червен картон след спречкване с Икер Касияс. В 46-ата минута на първата част Йоренте, с 11-я си гол за сезона, след центриране на Лопес изравни резултата, като за това помогна и вратарят на Реал с откровено нескопосания си опит да улови слабия параболичен удар, отправен от девятката на Атлетик. Полувремето завърши при равенство, но домакините бяха изправени пред още 45 минути игра с човек по-малко. В рамките на първата половина реферът показа общо шест жълти и един червен картон.

Реал поднови играта с ударно темпо и бързо достигна до нов гол, в чиято основа бе капитанът Раул, който със светкавичен пас изведе Клаас Ян Хунтелаар на удобна позиция. Холандецът успя да излъже двама бранители на домакините и запрати коженото кълбо през пасивната защита на Атлетик към близката лява греда за 3:2. 13 минути по-късно отново той изписа името си на светлинното табло. При светкавична контраатака, безспорно най-добрият в състава на Реал, Ариен Робен покри две трети от терена и изведе своя сънародник на чиста позиция. Озовал се лице в лице срещу Ираисос, Хунтелаар отново стреля ниско към близката лява греда и възстанови преднината от два гола за „белите”.

В отговор на неочакваните попадения Хоакин Капарос, в рамките на 10 минути между, извърши и трите си смени, като на терена влязоха полузащитниците Микел Баленсиага, Маркел Сусаета и Карлос Хурпеги, които трябваше да укрепят средата на терена.

Доволен от развоя на събитията Хуанде Рамос също предприе известни промени в подредбата си с рисковите смени на Раул, Робен и Хунтелаар. Техните места бяха заети от новото попълнение Жулиен Фобер, Гонсало Игуаин и Дани Парехо.

Последният удар върху надеждите на Атлетик нанесе Марсело, който след пробив по лявото крило си изработи дузпа, възползвайки се от закъснялото влизане на Андони Ираола. Наказателният удар с лекота бе превърнат в пети гол от резервата Гонсало Игуаин в 84-ата минута. Реал успя да заличи кошмара от "Анфийлд", записвайки четвърта поредна шампионатна победа на "Сан Мамес".

Стартови състави:

За Атлетик: Горка Ираисос, Коикили (Микел Баленсиага - 46'), Фернандо Аморебиета, Андони Ираола, Айтор Осио, Гайска Токеро, Давид Лопес (Карлос Гурпехи - 52'), Франсиско Йесте, Пабло Орбаис (Маркел Сусаета - 56'), Хави Мартинес, Фернандо Йоренте
Треньор: Хоакин Капарос

За Реал: Икер Касияс, Серхио Рамос, Кристоф Мецелдер, Пепе, Габриел Хайнце, Ариен Робен (Жулиен Фобер - 67'), Ласана Диара, Уесли Снайдер, Марсело, Раул (Гонсало Игуаин - 65'), Клаас Ян Хунтелаар (Даниел Парехо - 79)
Треньор: Хуанде Рамос

Рефер: Сезар Мунис Фернандес

Стадион: „Сан Мамес” – 40 000 зрители
Пеп: Арсенал се защитаваше много добре

Мениджърът на Сити разбира защо противникът е бавил времето

Медиите в Испания: Сезонът за Тер Стеген приключи!

Както е известно, вратарят се контузи срещу Виляреал

Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули (ВИДЕО)

Двата тима не си вкараха

Барса се отърси от загубата срещу Монако и размаза Виляреал (ВИДЕО)

Каталунците постигнаха гръмка победа с 5:1

Шок за Барса! Тер Стеген май се контузи тежко

Той бе изнесен на носилка

Рома разби Удинезе след уволнението на Де Роси (ВИДЕО)

Неговият наследник Иван Юрич тръгна отлично

Щутгарт разпиля Борусия Дортмунд с 5:1

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

КАКВО ДЕРБИ! Милан съкруши Интер с гол в 89-та минута! (ВИДЕО)

Матео Габия е големият герой за "росонерите"

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1