3. Римските "вълци" окупираха върха в Италия

Римските "вълци" окупираха върха в Италия

Рома превзе първото място в Серия А, след като победи закъсалия Аталанта с 2:1 на своя „Олимпико”

Рома превзе първото място в Серия А, след като победи закъсалия Аталанта с 2:1 на своя „Олимпико”. Мирко Вучинич и Марко Касети изведоха римляните до преднина от 2:0 преди почивката, но след паузата Аталанта върна един гол посредством Тирибоки. С това бергамаските запазиха интригата до края на срещата, но въпреки всичко не успяха да достигнат до изравнителен гол.

С четвъртата си поредна домакинска победа над Аталанта„вълците” се изкачиха на първото място в първенството, след като вчера Интер не успя да вземе пълен актив от точки срещу Фиорентина в мача си от 33-я кръг.

Срещата тръгна добре за домакините, които имаха възможността да открият резултата в четвъртата минута чрез капитана си Франческо Тоти. Далечният удар на нападателя обаче не намери целта, преминавайки на сантиметри от страничната греда. Тоти успя да промъкне кълбото в мрежата на Консигли в 10-ата минута, но попадението бе отменен поради засада.
Рома все пак успя да вземе преднината в 12-ата минута след гол на Мирко Вучинич и с благословията на противниковия страж Андреа Консигли. Черногорецът стреля силно с левия крак от границата на наказателното поле. Той насочи топката право в ръцете на вратаря, който обаче по комичен начин я изпусна от хвата си и тя се дотъркаля отвъд гол линията.

След гола „вълците” продължиха да контролират играта и в 26-ата минута удвоиха преднината си чрез Марко Касети. Бранителят се хвърли на пътя на отлично центрирана от Тоти топка. От средата на малкото наказателно поле Касети нацели кълбото и препарира Консигли за 2:0.

Статуквото се запази до почивката, след която „джалоросите” намалиха оборотите и предоставиха повече свободни пространства на Аталанта. Гостите се възползваха от това по възможно най-добрия начин и намалиха аванса на римляните с гол на Симоне Тирибоки в 52-ата минута. Риизе извърши непростима грешка, подарявайки топката на Тирибоки, който трябваше единствено да преодолее Жулио Серджо. Попадението окрили „черно-сините”, които започнаха да тормозят съперника си с константни контраатаки. Въпреки това на два пъти Рома показа зъби, след като появилият се на почивката нападател Лука Тони, получил отличен прехвърлящ пас от Тоти, намери външната страна на мрежата.
В 74-ата Аталанта изпусна най-добрата си възможност. Голмайсторът Тирибоки се бе озовал лице в лице със Серджо. Стражът парира първоначалния удар, но топката бързо бе върната в пеналта, където отново Тирибоки стреля със задна ножица над рамката на домакините.

До края на срещата играта се водеше на високи обороти предвид залога на крайния изход. Рома задържаше кълбото по-продължително, а Лука Тони изпусна още една добра възможност да се разпише. В заключителните минути бергамаските натикаха домакините в собствената им половина, но дори и трите минути добавено време не бе достатъчно за промяна в резултата.

С 27 срещи без загуба в Серия А Рома се изкачи на първото място в подреждането с актив от 68 точки и една преднина над Интер. Аталанта не успя да се измъкне от дъното на класирането и в оставащите пет кръга ще трябва да се бори да запази елитния си статут и през следващия сезон.

Рома – Аталанта 2:1
1:0 Вучинич 12’
2:0 Касети 26’
2:1 Тирибоки 52’

За Рома: Серджо, Касети, Мексес, Бурдисо, Риизе, Писаро, Де Роси, Перота (Тадей – 74’), Менес (Бриги – 79’), Вучинич (Тони – 45’), Тоти;

Наставник: Клаудио Раниери

За Аталанта: Консигли, Капели, Бианко, Пелегрино, Манфредини (Радованович – 34’), Пинто, Де Асентис (Волпи – 83’), Падоин, Валдес, Аморузо (Дони – 53’), Тирибоки;

Наставник: Бортоло Мути;