3. Съдбата помогна на Португалия срещу Босна - 1:0

Съдбата помогна на Португалия срещу Босна - 1:0

Уникален късмет спаси домакините в 88-ата минута, гостите удариха три греди

Португалия стигна до трудна победа с 1:0 над Босна в първия си бараж за класиране на Мондиала в Южна Африка през 2010 година. В края на мача домакините можеха и да не завършат мача като победители, след като гостите изпуснаха невероятно положение, в което удариха два пъти греда за една секунда.

Двубоят се игра на стадиона на Бенфика "Луж" и бе изгледан от контузената звезда на иберийците Кристиано Роналдо, който бе в компанията на Нуно Гомеш и Луиш Фиго.

Момчетата на Карлос Кейрош играха доста стабилно, но въпреки това не успяха да реализират головите опасности, които създадоха.

Единственото попадение в този мач бе дело на защитника на Порто Бруно Алвеш, който се разписа в 31-ата минута.

Домакините от Португалия започнаха двубоя уверено и съвсем логично първи създадоха първата голова опасност, която бе дело на Раул Майрелеш в 4-ата минута.

Неговият удар обаче не бе особено точен и мина над вратата на гостите от Босна. Само две минути по-късно босненците също можеха да открият резултата, но ударът на Мисимович мина малко над напречната греда.

Иберийците постепенно натиснаха здраво своя противник и положенията пред вратата на стража Кенан Хасагич не бяха никак малко.

В 8-ата минута след перфектно изпълнен свободен удар от Деко топката попадна от Лиедсон, който обаче пропиля положението и не успя да открие резултата.

В 20-ата минута Бруно Алвеш изпробва далечен удар, но топката мина на сантиметри от страничната греда на гостите от Босна.

Домакините постоянно натискаха своя съперник и в следващите десетина минути интересни положения се откриха пред Лиедсон и Нани, но и двамата изпуснаха да отбележат.

Все пак Португалия съвсем заслужено откри резултата в 31-ата минута, когато Бруно Алвеш засече на метър от голлинията центриране на Нани и не остави шансове на Хасагич.

През последните минути на първото полувреме гостите изостриха своите действия и се опитаха да наложат натиск върху домакините, които вече водиха в резултата. Така секунди преди края на първата част Ибричич удари напречната греда след корнер.

С подновяването на играта португалците можеха да удвоят резултата, но удар на Дуда от пряк свободен удар на прекрасна позиция срещна стената на гостите.

Само пет минути по-късно домакините отново имаха страхотен шанс да вкарат втори гол, но положението бе пропиляно от Лиедсон. Минута по-късно Деко също пропиля изгодна ситуация и не успя да вкара от удобна позиция.

В следващите минути португалците бяха по-добрият отбор на терена, но така и не успяха да реализират своите положения.

В 74-ата минута босненците създадоха много чисто положение. Мисимович намери непокрит Ибишевич в пеналта, но нападателят на Хофенхайм се засуети и се провали в намерението си да вкара гол.

До края на мача Босна значително подобри играта си, като Дзеко изпусна идеален шанс да вкара гол в 80-ата минута.

В 88-ата минута Босна стигна до уникално положение за гол и само съдбата попречи на гостите да изравнят. Миралем Пянич подаде страхотен пас по въздуха през центъра към Един Дзеко. Последният с глава от няколко метра плонжира и след удара му с глава топката намери страничната греда. Това обаче не бе всичко – кълбото се отби и се върна близо до точката на дузпата, където от страхотна позиция Златан Муслимович с удар от въздуха отново намери същата странична греда, след което в крайна сметка защитник на Португалия изби.

В 93-ата минута пък Тиаго отправи удар от воле след една избита топка от точката на дузпата, но Хасагич закова топката на голлинията и след това реферът Мартин Аткинсън даде последния сигнал.

Така след няколко дни португалците ги очаква изключително трудно гостуване в Сараево.

Португаллия - Босна и Херцеговина 1:0
1:0 Алвеш 31'

Португалия: Едуардо, П. Ферейра, Б. Алвеш, Р. Карвальо, Дуда, Пепе, Деко (85 - Тиаго), Майрелеш, Нани (70 - Фабио), Лиедсон, Шимао (89- Алмейда);

Босна и Херцеговина: Ханданович, Яхич, Надаревич, Спахич, Ибришич, Рахимич, Муратович (88 -Пянич), Мисимович (83 - Муслимович), Салихович, Дзеко, Ибишевич;

Стадион: "Луж", Лисабон;

Рефер: Мартин Аткинсън (Англия);

Жълти картони: Деко (П), Спахич, Рахимич, Муратович, Ибишевич (Б);