3. Сампдория отне скудетото на Рома – 2:1 на „Олимпико”

Сампдория отне скудетото на Рома – 2:1 на „Олимпико”

Пацини хвърли в сълзи феновете на "вълците"

Половин Рим потъна в сълзи, след като местният Рома загуби с 1:2 домакинството си на Сампдория, три кръга преди края на Калчото. 55 000 зрители на „Олимпико” видяха как „моряците” обърнаха домакините за едно полувреме и почти направиха Интер и Моуриньо шампиони. Така Сампдория спря уникалната серия от 24 мача без загуба в Серия А на своя опонент.

Рома се нуждаеше от задължителни три точки в последния от трудните си мачове, след което се смяташе, че отборът ще е почти сигурен шампион. Джампаоло Пацини обаче не смяташе така и с два гола хвърли в ужас Вечния град. С уникални прояви се записа и стражът на „моряците” Марко Сторари, който отказа нападателите на кандидат-шампиона, a Йон Арне Рийзе от домакините имаше основна вина за загубата, след като и при двата гола на Пацини направи решителни грешки.

Така Самп продължава борбата за участие в Шампионската лига и всичко ще бъде решено в директния сблъсък с Палермо след два кръга, докато Рома остави всички в ръцете на Интер, които трябва да вземат сравнително лесни три мача до края, за да спечелят пета поредна титла на Италия.

Играчите на Рома изиграха много силни първи десет минути, но все пак не стигнаха до чисто голово положение. До това обаче се стигна в 12-ата минута, когато Симоне Перота стреля добре от  границата на наказателното поле със странична ножица, но стражът на Самп Марко Сторари бе заел много добра позиция и улови топката.

При следващото добро положение „вълците” не сбъркаха и капитанът Тоти се разписа. В 15-ата минута Вучинич проби много добре по лявото крило и пусна пас към точката на дузпата, където бе Франческо Тоти, който прати коженото кълбо към вратата със слаб, но премерен удар – 1:0.

След попадението, което получиха, играчите на Луиджи Дел Нери стигнаха до първа добра възможност. В 17-ата минута Губерти  центрира към Касано, който бе оставен непокрит на точката на дузпата, но ударът му с глава не намери очертанията на вратата.

От ответната атака „вълците” пък удариха греда. Вучинич даде страхотен пас към капитана Тоти, който стреля от няколко метра, но първо Сторари се намеси, след което топката срещна и гредата.
За около десет минути играта на „Олимпико” се пренесе в центъра, но след това Рома отново започна да натиска.

В 30-ата минута Менес стреля много добре от границата на наказателното поле, но стражът на Самп изби, топката стигна до Тоти, който отправи акробатичен удар от странична ножица, но не намери рамката на вратата. Две минути преди края Вучинич също имаше добра възможност, след като получи добро извеждащо подаване отляво, нахлу в наказателното поле и стреля, но отново Сторари спаси. Така завърши и първата част.

Второто полувреме започна с две смени от страна на гостите, по които си личеше, че „моряците” са дошли най-малко за точката на „Олимпико”. Още във втората минута на полувремето резервата Тисоне можеше да се разпише, след като засече центриране от фаул, но за негово нещастие топката мина над вратата.

В 52-ата минута Сампдория изравни резултата. Касано бе влязъл в наказателното поле, а трима защитника на Рома застанаха пред него, но нападателят се освободи и успя да центрира. Топката кацна на главата на Пацини, който от около два метра вкара своето 17-о попадение в Серия „А” – 1:1. През това време отблизо гледаше норвежецът Рийзе, който изпусна фатално нападателя.

Три минути по-късно феновете можеха да станат свидетели на обрат, но удар на Паломбо от 25 метра замалко не влезе във вратата.

След тези силни десет начални минути играта се изравни и двата отбора имаха няколко добри възможности, но не се възползваха от тях. И така до 68-ата минута, когато Лука Тони засече центрирана топка с глава, но Сторари записа поредната си блестяща изява и запази равенството на стадион „Олимпико”.

В 75-ата минута Мирко Вучинич се освободи страхотно по лявото крило и нахлу в наказателното поле, но си поведе дълго топката, а Сторари със страхотна намеса излезе и изби топката от краката на черногорския нападател. В ответната атака „моряците” можеха да вкарат също втори гол. Семиоли стреля от около 25 метра по диагонал, Серджо изби и топката можеше да попадане във връхлитащия Касано, който се размина на сантиметри от добавката.

Пет минути преди края на срещата се случи най-неочакваното.

Манини напредна по лявото крило на атаката на Сампдория, след което пусна прострелно центриране в наказателното поле на Рома. Там бе отново неуловимият Пацини. Изпуснат отново от Рийзе, той протегна крак и прати топката за втори път във вратата на Серджо – 1:2.

До края на срещата „вълците” се опитаха да наложат натиск и да изравнят, но не стигнаха до чисто голово положение и мачът завърши с победа за Самп.

Рома – Сампдория 1:2
1:0 – Тоти 15’
1:1 – Пацини 52’
1:2 – Пацини 85’

Рома: Жулио Серджо, Жуан, Бурдисо, Рийзе, Касети (Тадей 74’), Де Роси, Пизаро, Тоти, Перота (Тони 68’), Вучинич, Менес;

Сампдория: Сторари, Лучини, Гастадело, Циглер, Заури, Поли (Тисоне 46’), Паломбо, Губерти (Манини 46’), Семиоли, Пацини, Касано (Teстарди 80’);

Жълти картони: Циглер (Сампдория);

Съдия: Дамато;