3. Севиля обърна Билбао на „Сан Мамес“ и докосва полуфиналите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Севиля обърна Билбао на „Сан Мамес“ и докосва полуфиналите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Грешка на капитана Муниаин провали баските

Отборът на Севиля спечели испанското дерби срещу Атлетик Билбао в четвъртфиналите на Лига Европа с 2:1 и е много близо до поредно класиране на полуфиналната фаза на турнира. Домакините поведоха с гол на Адурис, но с попадения на Тимоти Колоджиейшак и Ибора гостите извоюваха победата.

Днешната среща беше историческа за двата отбора, които се изправиха един срещу друг за първи път в европейските клубни турнири.

Старши-треньорът на Атлетик Билбао Ернесто Валверде не можеше да разчита на наказания Раул Гарсия и контузения Сабин Мерино, като на техните места титуляри бяха Хавиер Ерасо и Инаки Уилямс. В лагера на Севиля Унай Емери нямаше проблеми с контузени играчи и добрата новина за действащия носител на купата бяха завръщанията на Стивън Нзонзи и на капитана в срещата – Коке.

Главният съдия Марк Клатенбърг изведе двата отбора под проливния дъжд на „Сан Мамес“, като с бурна подкрепа от трибуните Атлетик Билбао откри мача с две бързи атаки, но постепенно след това гостите изравниха играта.

Още в 9-тата минута Севиля получи сериозен удар, след като левият бек Беноа Тремолинас получи контузия в дясното бедро и беше заменен принудително от записалия едва четири мача през сезона Федерико Фасио, който зае място в центъра на защитата до Адил Рами, а Тимоте Колоджиейшак зае позиция отляво.

Първият по-опасен момент за някой от двата отбора дойде в 22-ата минута, когато Евер Банега отправи силен изстрел от около 20 метра, нацелвайки дясната греда на Херерин.

Иняки Уилямс беше много близо да открие резултата в полза на Атлетик в 30-ата минута, след като беше изведен срещу Сурия, но ъгълът беше прекалено малък и стражът на гостите успя да парира удара му.

В 38-та минута остана съмнение за дузпа срещу Кевин Гамейро, но Марк Клатенбърг реши да не посочва бялата точка. Малко след това Билбао също уцели страничния стълб, след центриране от свободен удар на Ечеберия и игра с глава на Адурис.

Последните минути на първата част преминаха под контрола на домакините, които създадоха няколко опасни ситуации пред Сурия, но последователно Хавиер Ерасо и Оскар Де Маркос не успяха да намерят мрежата, оставяйки резултата на почивката 0:0.
Втората част започна ударно, след като Атлетико Билбао наложи силен натиск върху Севиля. Това даде резултат едва 2 минути след началото на полувремето, след като центриране отдясно на Муниаин беше засечено от Адурис, който прати топката зад Сурия за 32-ия си гол през сезона. Въпреки преднината си, домакините не намалиха оборотите и създадоха още няколко опасни моменти в следващите минути.

В 56-ата минута обаче фрапантна грешка на Муниаин, който не успя да върне с глава достатъчно добре към вратаря си, даде възможност на Банега да изпревари Херерин и да подаде към Колоджиейшак, който нямаше проблем да отбележи на празна врата.

До 70-ата минута Ернесто Валверде изразходи и трите си смени, след като пусна в игра Вигера, Сусаета и Иниго Лекуе, търсейки важния втори гол като домакин, хвърляйки отбора си в нападение.

В 83-ата минута Севиля организира бърза контраатака и Кевин Гамейро успя да намери с пас зад защитата резервата Ибора, който с едно докосване излъга Херерин и прати топката за втори път във вратата на Билбао.

До края на срещата Севиля успя да удържи атаките на домакините далеч от наказателното си поле, запазвайки солидния си аванс. Така последният съдийски сигнал на Марк Клатенбърг постави Севиля в изключително удобна позиция преди реванша. Макар и излязъл на първото място сред голмайсторите в Лига Европа с деветото си попадение, звездата на домакините Ариц Адурис беше уловен от камерите със сълзи на очи по пътя си към съблекалните. Реваншът е следващия четвъртък на „Рамон Санчес Писхуан“ в Севиля.

Атлетик (Билбао) – Севиля 1:2
1:0 Адурис (48’)
1:1 Колоджиейшак (56’)
1:2 Ибора (83’)

Висшата лига не е по-силна от Серия „А“

Това заяви Рикардо Калафиори

Милан докосва върха след класика за 5 минути (ВИДЕО)

„Росонерите“ не дадоха шанс на Лече – 3:0

Дортмунд се развихри за обрат от 0:2 до 4:2 (ВИДЕО)

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи