3. Шалке лидер в група "B" след класика над Лион у дома (видео)

Шалке лидер в група "B" след класика над Лион у дома (видео)

Бенфика бра голям срам в Израел след загуба 0:3 от Апоел

Шалке победи Лион с 3:0 в Гелзенкирхен и се изкачи начело в група „B” на Шампионската лига. Фарфан откри резултата на Велтинс Арена в 13-ата минута, а Хунтелаар се разписа на два пъти в 20-ата и в 89-ата минута на срещата, оформяйки класическата победа. Така немците спечелиха директния спор с Лион за първото място. В другия мач от групата пък Апоел Тел Авив унизи Бенфика с 3:0 у дома.

В Гелзенкирхен Шалке започна устремено срещата и още от началните минути се хвърли в атака. Фарфан пробва своя мерник от далечна дистанция в 8-ата минута, но вратарят Лорис беше на мястото си. Минута по-късно Хунтелаар стреля с глава, но топката премина над напречната греда. Още една възможност за домакините се откри пред Хурадо, който стреля извън наказателното поле и за щастие на Лорис, право в ръцете на френския страж.

Така се стигна до 13-ата минута, когато Хьоведс спечели една топка в половината на гостите, след което напредна по дясното крило и намери Раул в наказателното поле, чийто удар бе блокиран. Топката обаче попадна във Фарфан, който от десетина метра не сгреши и я прати в долния десен ъгъл на вратата, откривайки резултата в полза на домакините.
Французите отговориха с два удара в очертанията на немската врата, отправени от Лизандро Лопес и Бастош, но Мануел Нойер се справи без проблем.

В 20-ата минута на мача домакините удвоиха преднината си чрез Клаас-Йан Хунтелаар. Холандският нападател бе изведен по чудесен начин от Клуге и от близко разстояние с десния крак направи резултата 2:0.

В следващите десетина минути играта бе предимно в центъра на терена. Французите все още нямаха идея как да покорят вратата, пазена от капитана на Шалке Мануел Нойер.

В 29-ата минута Фарфан бе изведен в наказателното поле на Лион и се опита да хитрува, падайки в близост до вратаря на гостите. Главният съдия Ризоли, който беше нащрек, не се подлъга от актьорското изпълнение на перуанеца и го санкционира с жълт картон.

Минута по-късно в много красив момент от срещата, Раул пробва да прехвърли Лорис с техничен удар, отправен извън наказателното поле. Топката бе насочена към горния ляв ъгъл, но френският вратар успя със сетни усилия да се намеси и да извади топката в корнер.

Резултатът остана непроменен до почивката.

Наставникът на гостите Клод Пюел реши да действа радикално на почивката и вкара нападателя Гомис за сметка на защитника Сисоко. Така французите, осъзнали че нямат какво да губят, поеха риск, оставайки само с трима в защита.

Тактическата рокада внесе раздвижване в отбора на Олимпик Лион. Французите успяха да стигнат до няколко опасни положения пред вратата на Нойер. Удари с глава на Брианд и Туалан бяха спасени с вещина от немския страж, а Пянич за малко да върне едно попадение от пряк свободен удар, след който топката профуча покрай десния страничен стълб.

Залисани в атака, обаче, французите оставиха доста свободни пространства за нападателите на Шалке в своята половина. При една опасна контраатака на домакините в 82-ата минута Метзелдер свали топката с глава за Хунтелаар в наказателното поле, но последвалият удар бе спасен от вратаря на Лион.

В 89-ата минута обаче Хунтелаар се реваншира за пропуска си малко по-рано и направи и хладнокръвно реализира, правейки резултата класически. Попадението падна след нова контраатака и невероятно извеждащо подаване на Учида от дясното крило.

Шалке - Лион 3 : 0
13’ Фарфан
20’ Хунтелаар
89’ Хунтелаар

Шалке: Нойер (к), Хьоведс, Гонзалес, Клуге, Шмиц, Фарфан (Еду 64'), Хурадо (Деак 84'), Метзелдер, Учида, Джоунс (Матип 69'), Хунтелаар
Лион: Лорис, Диакате, Ловрен, Калстрьом, Брианд, Лизандро (Пиед 72'), Бастош, Ревейер, Сисоко (Гомис 45'), Туалан (к), Гуркуф (Пянич 60')
Жълти картони: Фарфан 29', Джоунс 64'(Ш); Туалан 78'(ОЛ)
Червени картони:
Рефер: Никола Ризоли, Италия
Стадион: Велтинс Арена, Гелзенкирхен

В другата среща от група „B” Апоел Тел Авив поднесе голямата изненада тази вечер, побеждавайки гостуващия отбор на Бенфика с 3:0. Домакините бяха максимално ефективни и се възползваха от малкото се открили пред техния отбор шансове. Две попадения отбеляза Еран Захави в 24-ата и 92-ата минута, а между тях се разписа Дъглас Нунес в 74-ата. Така задачата пред отбора на Бенфика да продължи в следващата фаза на турнира става почти непосилна тъй като в последния си мач от групата португалците приемат лидера Шалке. Лион пък е домакин на Апоел.

След изиграните срещи тази вечер първи в група "B" е тимът на Шалке с 10 точки, следван от Лион с 9 и Бенфика с 6. Апоел остава на последното място, въпреки впечатляващата победа над Бенфика. Отборът от Тел Авив има актив от 4 точки.