3. Суонзи нанесе първа загуба на Арсенал от февруари насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

Суонзи нанесе първа загуба на Арсенал от февруари насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Лебедите” излъгаха „топчиите” в края насред Лондон, Фабиански със супер мач срещу бившия си тим

Арсенал допусна изненадващо домакинско поражение с 0:1 от Суонзи в мач от XXXVI кръг на английската Висша лига.

Наставникът на „топчиите” Арсен Венгер не направи нито една промяна в състава си за пети пореден двубой, докато неговият колега Гари Монк излезе без чист нападател, залагайки на шестима полузащитници.

Това даде резултат и през първото полувреме добрите възможности пред лондончани се брояха на пръсти.

Иначе Арсенал можеше да поведе още с първия си изстрел към вратата. В третата минута Арън Рамзи буквално сложи топката на главата на Оливие Жиру, но френският нападател стреля над гредата от границата на вратарското поле.

След това гостите се затвориха в собствената си половина и спокойно очакваха многоходовите атаки на опонента, които приключваха пред или най-много в наказателното поле.

Първият удар на „лебедите” пък дойде в последната секунда на първото полувреме, когато Джеферсън Монтеро се пребори с Ектор Беярин и намери пространство за изстрел от ъгъла на пеналта, ала не улучи вратата.

След паузата Арсенал натисна по-сериозно и затегна обръча около своя бивш вратар Лукаш Фабиански, който обаче изигра много силен двубой и спаси всичко, което можеше.

Полякът се отличи с редица важни намеси. В 78-ата минута той направи двойно спасяване, а секунди след това отрази с вещина и изстрел на Санти Касорла от воле.

Така или иначе голът не падаше и играчите на домакините ставаха все по-нервни. Четвърт час преди края на редовното време пък Гари Монк все пак пусна типичен таран в своя отбор - Бафетимби Гомис.

Френският нападател пък се отблагодари по най-добрия начин за гласуваното доверие и в 85-ата минута се разписа с глава след центриране на Монтеро.

Първоначално голяма част от футболистите си помислиха, че вратарят на Арсенал е спасил изстрела, но реферът и технологията на голлинията бяха категорични – попадение има.

Така в крайна сметка Суонзи направи дубъл над „топчиите” този сезон, след като ги би с 2:1 и на своя земя, но въпреки това остана на осмо място.

Тимът вече има 56 точки, като изостава с 14 от Арсенал. Хората на Арсен Венгер са трети и водят с две точки пред Манчестър Юнайтед, на който гостуват в следващия кръг, но имат и мач по-малко.

Тази вечер те инкасираха първата си загуба от 11 мача насам, когато бяха надиграни от Монако с 1:3 в Шампионската лига. Последното им поражение във Висшата лига също датира от месец февруари, като бе нанесено от Тотнъм в лондонското дерби на „Уайт Харт Лейн”.