3. Танка удържа устрема на Рома

Танка удържа устрема на Рома

Наполи върна два гола за 2:2 срещу римските "вълци", които са непобедени в 21 мача

Наполи и Рома не излъчиха победител в един от най-интересните и напрегнати мачове от 26-я кръг на италианската Серия А. Домакините създадоха голям брой възможности пред вратата на римляните, но така и не успяха да се възползват от тях. „Вълците” бяха амбицирани да не прекъсват серията си от 20 поредни мача без загуба и с два гола на Жуило Баптища от дузпа и Мирко Вучинич след почивката поведоха в резултата. Наполи не бе обезкуражен от развоя на събитията и успя да се добере до равенството в 90-ата минута с гол от дузпа. С най-голяма заслуга за спечелената точка бе появилият се като резерва аржентинец Херман Денис – Танка, който отбеляза първия гол и изработи дузпата за Наполи.

Рома изпитваше известни затруднения в началото на срещата, докато домакините съсредоточиха усилията си върху удари от разстояние и високи центрирания в пеналта на римляните. В 14-ата минута Марек Хамшик се бе позиционирал добре, но не успя да достигне извеждащо подаване на Лавеци. Въпреки активността в играта на неаполитанците опасните положения през първата част бяха малко на брой. В 40-ата минута Лавеци причини главоболия на гостуващата отбрана, след като проби по крилото и навлизайки в наказателното поле успя да намери непокрития Хамшик. От границата на наказателното поле нападателят стреля силно, но за негово съжаление топката прелетя над напречната греда.

Най-добрата възможност за първата част се озова на главата на Кристиян Маджо. Фабио Куалярела центрира в пеналта, където дясното крило надскочи отбраната на Рома и с глава отклони кълбото към далечната греда. Топката отскочи малко преди страничния стълб и мина на милиметри встрани от рамката.

След паузата и Куалярела се озова на добра стрелкова позиция, но се размина със силно центриране в близост до вратата на Дони. В 56-ата минута тимът на Рома показа, че е способен на опасни атаки. Марко Мота успя да си изработи малък коридор за стрелба и прати топката покрай далечната греда.

При следващата атака Жулио Баптища изработи дузпа за Рома, която самият той реализира в 59-ата минута. Бразилецът успя да залъже Кампаняро, който повали нападателя, а реферът Рицоли посочи към бялата точка. Баптища избра левия ъгъл на вратата, също както и вратарят Де Санктис. Въпреки това той не успя да се добере до топката и тя спря в мрежата.

Кратко след това Рома удвои преднината си с гол на Мирко Вучинич. Черногорецът овладя на гърди висок пас на Тадей. „Девятката” на Рома нахлу в наказателното поле и насочи топката с диагонален удар към далечната греда за 2:0 в 65-ата минута.
Десет минути по-късно Наполи се върна в мача с гол на появилият се като резерва Херман Денис. Наполи натисна съперника си и Денис имаше добра възможност да се разпише с глава в 74-ата минута, въпреки пропуска той успя да намери целта по-малко от минута по-късно. В 75-ата Ринаудо намери нападателя с дълъг пас. Денис не се зачуди и простреля Дони неспасяемо, с което намали преднината на Рома.

В следващите минути Наполи започна да атакува още по-настървено, докато следвайки сценария от първата половина на двубоя Рома очакваше шансовете си с контраатаки. С появяването си на терена Херман Денис определено освежи играта на домакините и в 83-ата отново той успя да затрудни максимално Дони с удар от малкото наказателно поле. Аржентинецът известен с прякора си „Танка” спаси точката за Наполи в 89-ата минута, когато спечели дузпа. Денис получи топката от Канаваро, след което я прати в ръката на Филип Мексес. Рицоли посочи към бялата точка, а зад топката застана Марек Хамшик. Словакът не сбърка и оформи крайното 2:2 на „Сан Паоло”.

С актив от 51 точки и 21 мача без загуба тимът на Рома заема третото място. Наполи ще запази позицията си в зона Лига Европа без значение от резултата между преследващия Палермо и Ювентус.

Наполи – Рома 2:2
0:1 Баптища 59’ (дузпа)
0:2 Вучинич 65’