3. Уест Бромич с класика над новия английски шампион, Фабрегас с куриозен червен картон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси падна за първи път от 18 мача насам, Саидо Бераиньо блесна с два гола

Уест Бромич Албиън нанесе първа загуба на Челси от 18 мача насам, след като победи новия английски шампион с класическото 3:0 у дома в мач от предпоследния XXXVII кръг на Висшата лига.

„Дроздовете” посрещнаха лондончани с шпалир, но после им вкараха три попадения и така станаха първите, които ги победиха в Премиършип от първи януари тази година, когато Тотнъм надделя над „сините” с 5:3.

Двата отбора излязоха единствено за честта си на „Дъ Хоутърнс”, а в 50-ия си мач като титуляр звездата на домакините Саидо Бераиньо се отличи с две попадения. Като цяло обаче срещата ще се запомни с куриозния червен картон през първото полувреме на Франсеск Фабрегас, изиграл своя двубой номер 350 в английския футбол.

Наставникът на гостите Жозе Моуриньо, който похвали своя колега Тони Пюлис в навечерието на срещата, пусна сред титулярите за втори път Рубен Лофтъс-Чийк (19 г.), започнал и при ремито срещу Ливърпул (1:1) от предишния кръг. Дебют в срещата записа и Исайа Браун, който е на 18 години и пристигна в Челси именно от школата на У.Б.А. през 2013-та.

Иначе още в петата минута Калъм Макманамън от домакините проби добре в пеналта и стреля опасно по диагонала, но Тибо Куртоа изби с коляно в корнер. Секунди след това Фабрегас показа, че може същото и на свой ред опита шут от малък ъгъл, но не затрудни Боас Майхил.

В деветата минута „дроздовете” поведоха със страхотно изпълнение на Бариньо. 21-годишният нападател получи пас от Джолиън Лескът и пусна топката покрай себе си, след което от движение я прати неспасяемо в мрежата на гостите – 1:0.

В 29-ата минута се стигна и до най-дискусионната ситуация в срещата. Тогава Диего Коста и Гарет Макоули се спречкаха в пеналта, а докато реферът успокояваше страстите с картони Франсеск Фабрегас изрита топката към мястото, където се бяха струпали играчите и тя удари по главата Крис Брънт. Така испанският халф, който направи най-много точни подавания през сезона във Висшата лига (над 2000) и създаде най-много голови положения (94), получи най-смехотворния червен картон в кариерата си.

Полузащитникът бе изгонен за втори път в кариерата си на Острова, след като преди това получи червен картон с екипа на Арсенал в мач срещу Евертън през 2006 година. Това означава, че той ще бъде наказан за 3 мача и няма да може да подобри рекорда на Тиери Анри за асистенции в един сезон от Висшата лига, тъй като ще приключи сезона с 18 голови подавания.

Челси все пак се опита да отговори, макар и с човек по-малко на терена. В 38-ата минута Фелипе Луис стреля силно от пряк-свободен удар, но Майхил се намеси стабилно и боксира.

Така Уест Бромич Албиън се оттегли на почивката с минимален аванс срещу Челси и Тони Пюлис бе на път да стане едва вторият треньор, спечелил срещу Жозе Моуриньо в два поредни сезона във Висшата лига.

Веднага след паузата пък се стигна до дузпа в полза на домакините. В 46-ата минута Джон Тери, който за 538-ми път бе капитан на Челси, събори Саидо Бераиньо в пеналта и послендият бе безкомпромисен от бялата точка – 2:0.

В 56-ата минута Лофтъс-Чийк и Еден Азар направиха отлична комбинация около границата на пеналта и в крайна сметка топката попадна у Лоик Реми, който я прати в страничната греда.

В 60-ата минута пък Крис Брънт изпълни късо един корнер и Джеймс Морисън веднага му върна паса, а той напредна до ъгъла на пеналта и оттам стреля. Тибо Куртоа не бе подготвен и успя само да докосне топката, преди тя да влезе в мрежата му - 3:0.

Челси имаше шанс да намали изоставането си в 73-ата минута, когато Фелипе Луис центрира добре и Неманя Матич шутира отблизо, ала Майхил отново показа класа.

До края нови попадения не паднаха и така в крайна сметка Уест Бромич Албиън постигна първа домакинска победа от март месец насам, като вече има 44 точки. Челси пък има с 40 повече в своя шампионски актив, преди да приеме Съндърланд на 24 май, когато ще получи титлата на „Стамфорд Бридж”.

След края на срещата с У.Б.А. пък Жозе Моуриньо отиде пред гостуващите привърженици и с жест им показа, че отборът ще завърши сезона като шампион на Англия, въпреки загубата.