2. - Национален отбор
  3. България U16 завърши с равенство участието си в турнира на УЕФА в Литва

България U16 завърши с равенство участието си в турнира на УЕФА в Литва

"Лъвчетата" отстъпиха при дузпите

Юношеският национален отбор до 16 г. (набор 2002 г.) приключи с равенство участието си в четиристранния международен приятелски турнир за развитие на УЕФА, който се проведе в Литва. Националите завършиха 1:1 с тима на Исландия в последния си двубой от надпреварата.

През първата част възпитаниците на Марчо Дафчев организираха няколко бързи контраатаки, но не успяха да реализират създадените положения.

През второто полувреме българите стояха по-добре на терена и контролираха изцяло играта, като почти всяко тяхно нападение водеше до опасност пред вратата на съперника. Противно на логиката обаче исландците поведоха в резултата с гол на Бяртур Баркарсон. В 72-та минута Казаков разтресе гредата на вратата, пазена от Хелгасон, а малко след това Мартин Петков пропусна да реализира с глава. В заключителните минути на мача националите останаха с 10 души на терена, след като Стефан Стефанов получи червен картон. Въпреки това, „лъвовете“ проявиха характер и успяха да изравнят чрез Венцислав Богданов, който бе точен за крайното 1:1.

Според регламента на турнира при равенство в редовното време се изпълняват наказателни удари, като при успех с дузпи се присъждат 2 точки, а при загуба - 1 точка. При дузпите стражът Милко Баданов отново демонстрира качествата си и спаси една дузпа, но националите сгрешиха на три пъти и Исландия надделя с 3:1.

Лагерът и контролите бяха част от подготовката на тима за Първия квалификационен кръг за ЕВРО 2019. В групата на нашия отбор са още тимовете на Австрия, Словения и Малта. Домакин на двубоите, които ще се проведат между 24-30 октомври, ще бъде Словения.

Първите два отбора от всяка група и четирите най-добре класирани трети тима ще продължат участието си в Елитния квалификационен кръг през март 2019 г.