2. - "А" група
  3. Лудогорец е шампион, чудото от Разград празнува златен дубъл (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лудогорец е шампион, чудото от Разград празнува златен дубъл (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лудогорец победи ЦСКА с 1:0 в прекия мач за титлата с гол от фаул на Миро Иванов

Лудогорец е новият шампион на България! В първия си сезон в А група отборът от Разград дебютира с гръм и трясък и направи златен дубъл, след като спечели и Купата на България. Така Лудогорец повтори постижението на Литекс, който стана шампион в дебютния си сезон в А група.

В прекия мач за титлата Лудогорец спечели с 1:0 срещу ЦСКА. Мирослав Иванов отбеляза победния гол в 19-ата минута от пряк свободен удар. Двата отбора завършиха с по 10 души, защото Ангел Грънчов и Светослав Дяков бяха изгонени, а ЦСКА нацели цели три греди.

С успеха над ЦСКА Лудогорец прати в Лига Европа отбора на Локомотив (Пд), който игра финал в турнира за Купата на България. "Смърфовете" са големият печеливш, но Черноморец на Херо се превърна в трагичният герой, който завърши 4-ти, но няколко седмици преди края на шампионата разбра, че тази позиция не гарантира евроучастие.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ НАГРАЖДАВАНЕТО НА ЛУДОГОРЕЦ С ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА

На "Лудоогрец Арена" за големия мач за титлата Стойчо Младенов беше подредил трима дефанзивни халфове, а по лявото крило играеше Румен Трифонов, който по принцип играе в защита.

Тактиката на ЦСКА не позволи на тима да задържа по-дълго топката в средата на терена, а обиграната халфова линия на Лудогорец имаше свободата да подхваща атаки от дълбочина, като само Жуниор Мораес опитваше да пресира.

В първите 10 минути Лудогорец изцяло владееше ситуацията на терена. „Зелените” обаче можеха да подарят гол на ЦСКА в 5-ата минута, когато Иван Стоянов опита да спаси един корнер и върна към терена, където намери Присо, камерунецът центрира по земя, ала защитата на домакините изчисти.

Лудогорец порази мрежата на ЦСКА в 10-ата минута, но попадението бе правилно отменено поради засада. Шоко се втурна отдясно, получи на скорост и пусна полувисоко за Емил Гъргоров, който засече във вратата, но беше малко зад защитата и страничният рефер вдигна флага.

След четвърт час игра на трибуните стана опасно, защото агитката на ЦСКА изстреля 4 ракети към феновете на домакините. Полицията на стадиона в Разград взе необходимите мерки и усили кордона между агитките.

След суматохата по трибуните дойде ред за силни емоции на терена.

В 19-ата минута Галчев направи необмислено нарушение пред наказателното поле на ЦСКА. Мирослав Иванов изпълни безупречно прекия свободен удар над стената и прати в незащитения ляв горен ъгъл на Райс Мболи въпреки плонжа на алжиреца – 1:0. Победата даваше титлата на Лудогорец и това попадение се оказа безценно за разградчани.

ЦСКА се сети, че може и да атакува след гола. „Армейците” бяха близо до изравняването в 25-ата минута – Пламен Краучнов надскочи защитата на "орлите", насочи добре с глава, но нацели напречната греда.

Борис Галчев се контузи в 36-ата минута и беше сменен принудително от Антонио Томас. Играчите на двата тима се изнервиха и младият Ангел Грънчов се подаде на емоциите. Централният бранител на ЦСКА прегоря, настъпи и удари без топка Станислав Генчев, който остана да се превива на земята, и главният рефер Георги Кабаков не се поколеба да покаже директен червен картон на Грънчов в последната минута на първата част.

Стойчо Младенов засенчи събитията на терена в началото на втората част. Старши треньорът на ЦСКА протестира бурно срещу главния рефер и „мъжът в черно” му показа да напусне мястото си на скамейката, а Младенов догледа срещата от ложите на „Лудогорец Арена”.

Лудогорец обаче не се възползва по най-добрия начин от численото си превъзходство. Светослав Дяков, който имаше жълт картон от първата част, влезе с бутоните напред в краката на Жуниор Мораес и заслужено пое към съблекалните с втори жълт, съответно червен картон.

От прекия свободен удар Янчев центрира, Крачунов леко отклони и топката облиза дясната греда от външната страна.

Миро Иванов се контузи и Ивайло Петев също беше принуден да сменява свой играч не по собствено желание.

Малшансът за ЦСКА беше пълен в 64-ата минута. Нджонго Присо овладя нещо средно между удар и центриране на Бандаловски, завъртя се около оста си пред малкия пеналт и с мощен удар разтресе напречната греда. Това бе трети случай, в който „червените” удрят греда в мача, а съдбата за пореден път намигна на Лудогорец.

Играта се промени в последните 20 минути и от стиловете на двата тима не остана и помен. Лудогорец се прибра в своята половина, а ЦСКА сипеше топки в наказателното поле на съперника.

Титлата можеше да се изплъзне на Лудогорец в продължението на мача, но Урош Голубович със страхотен рефлекс спаси удар на Мораес от пряк свободен удар, който връхлиташе към мрежата.

Опълчението на „орлите” в края издържа и при последния съдийски сигнал започнаха луди празненства в на стадиона в Разград. Феновете на ЦСКА побесняха, но това нямаше значение за Лудогорец, който отбеляза първия си сезон в елита с титла и Купа на България.

Лудогорец завършва като шампион със 70 точки, ЦСКА е втори с 69.