3. Чао, Мондиал!!! Трагична българска защита и 1:4 от Кипър

Чао, Мондиал!!! Трагична българска защита и 1:4 от Кипър

Кипър разгроми България с 4:1. След тази загуба българите загубиха и теоретични шансове за класиране на Мондиал 2010 в ЮАР.

Кипър разгроми България с 4:1 в световна квалификация от група 8 на зона „Европа”, която се игра пред 5000 зрители в Ларнака. След тази загуба българите загубиха и теоретични шансове за класиране на Мондиал 2010 в ЮАР като резултатът от двубоя Ирландия - Италия е без значение за "трикольорите".

Кипърският тим можеше да вкара още поне 5 гола в българската врата след трагичната българска защита в този мач. Два гола за домакините отбеляза Каралампидис през първата част, а Бербатов върна надеждите на „трикольорите” в последната 45-а минута.

През втората част обаче домакините отбелязаха още два гола, дело на Константину и Алонефтис.

Българският отбор започна много добре срещата. Още в 3-ата минута Митко Бербатов овладява отлично топката в наказателното поле, но с глава не успя да преодолее вратаря на домакините. Последваха две опасности пред вратата на Митко Иванков. В 7-ата минута Марто Петров проби по лявото крило, намери Благо Георгиев на точката на дузпата, но неговият шут срещна горната греда.

Последваха много грешки в българската защита и Кипър поведе с 2:0.

В 12-ата минута след центриране отляво и пропуск в центъра на отбраната, Караламбидис отблизо откри резултата.

8 минути по-късно Станислав Ангелов опита пас към Иван Иванов, който обаче не успя да стигне до топката, халфът на Кипър Караламбидис пое добре „коженото кълбо”, излезе сам срещу Иванков и без проблеми го преодоля за 2:0.

Последва активиране на българския тим, като много активен по дясното крило бе Благо Георгиев. Бербатов, Стилиян Петров и Ангелов комбинираха добре, но до опасности пред вратата на Августи не се стигна.

На другата врата пък Иванков направи две феноменални спасявания.

В последната минута на първата част Стилиян Петров открадна една топка, комбинира с Георгиев, след което намери Бербатов на границата на наказателното поле и от там капитанът с много техничен удар вкара 43-ото си попадение с националната фланелка.

Така след едно полувреме игра Кипър и  България завършиха 2:1 в полза на домакините.

Българите тръгнаха за обрат през втората част. В 53-ата минута отлична комбинация направиха Ангелов и Георгиев, като Благой се освободи от защитник на домакините, стреля, Августи успя да се намеси, а в последствие топката срещна за втори път страничната греда на Кипър.

В 58-ата минута след центриране отдясно и грешка на Иванов, Константину разстреля Иванков за 3:1. В следващата атака Иванков спаси своята врата след нов изстрел на Константину, този път с глава.

След нова грешка в центъра на отбраната, където играха Иванов и Николов, голмайсторът на Кипър излезе сам срещу Иванков, но не успя да вкара нов гол в българската врата. При ситуацията Иванков се контузи и на негово място в игра се появи Ники Михайлов.

15 минути преди края отново Константину излиза сам срещу българския вратар, като този път Ники Михайлов спасява сигурен гол във вратата си.

В 78-ата минута резултатът стана 4:1. Oтличен пас зад гърба на българската защита намери Алонефтис и седмицата в синьо вкара четвърти гол във вратата на трикольорите.

Нашата защита се пропука за пореден път само няколко минути по-късно, но този път Алунеску стреля неточно. До края домакините изпуснаха още няколко голови положения.

Така България загуби с 1:4 и Кипър вече има 9 точки в групата, заемайки 4-ото място, а тимът на Станимир Стоилов е 3-и с 11.