3. Марселиньо прати купата в Разград (ВИДЕО+СНИМКИ)

Марселиньо прати купата в Разград (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лудогорец обърна Локо (Пд) с два късни гола

Лудогорец спечели Купата на България за първи път в своята история! Разградчани триумфираха във финала за отличието, след като осъществиха пълен обрат срещу Локомотив (Пд) и победиха с 2:1. Късни голове на Марселиньо донесоха първия трофей във витрината на „орлите”. Те изоставаха до 76-ата минута с 0:1 след попадение на Даксон. И нищо не предвещаваше, че цифровото изражение ще се промени. Но два скрити паса на Гъргоров към Марселиньо промениха развоя на двубоя в Бургас. Бразилецът се възползва максимално и нанесе ново разочарование на Локомотив, който за 6-и път игра финал за националната купа, но не успя да го спечели.

Даксон, който беше оправдан след положителна допинг проба, започна като титуляр. Именно той реализира единствения гол през първото полувреме пред погледа на екзалтираните пловдивски фенове. Генчев и Иван Стоянов пропуснаха две чисти положения преди почивката. През второто полувреме Лудогорец не успя да осъществи планирания си натиск, но бе спомогнат от двете принудителни смени, които бяха извършени в състава на Локомотив. Танко Дяков и голмайсторът Даксон излязоха, накуцвайки. Това разконцентрира играта на "смърфовете", които допуснаха два паса през центъра на своята защита на Гъргоров. Бадема изведе два пъти Марселиньо, който матира Караджов. Така Лудогорец осъществи пълен обрат и спечели Купата на България.

Двата отбора започнаха припряно. Пловдивчани и разградчани бяха предпазливи в действията си, но лесно грешаха. В 8-ата минута най-дейният за Лудогорец Миро Иванов центрира във вратарското поле, където Караджов действа сигурно и улови. Двата отбора си размениха по един анемичен удар преди да дойде 18-ата минута, когато Локомотив излезе напред в резултата. Сержиньо центрира от фаул към Бенжелюн в наказателното поле на Лудогорец, където се получи разбъркване, а Генчев не успя да изчисти читаво. Топката попадна у Даксон, който с премерен удар по дигонала реализира левия ъгъл на Голубович.

Голът даде криле на „смърфовете” и те продължиха да щурмуват вратата на Лудогорец. В 28-ата минута параболичен шут на Лазаров от далечен свободен удар под гредата едва бе избит от Голубович. После капитанът на Локо навлезе на скорост в наказателното поле, но се подхлъзна и изгуби кълбото.

Постепенно Лудогорец се съвзе и започна да търси изравнителен гол. В 37-ата минута Генчев прехвърли вратаря Караджов и само късметът спаси „черно-белите”, след като топката мина на сантиметри от лявата греда. В 40-ата минута пък Иван Стоянов бе изведен сам срещу вратаря и го финтира, но ниският му удар бе възможен за Караджов, който изби в ъглов удар.

5 минути добави главния рефер Станислав Тодоров на първото полувреме заради продължителни спирания на играта, главно заради хвърлени фойерверки от феновете на Локомотив. В тях Лудогорец натисна, но не успя да стигне до по-опасно положение.

С началото на второто полувреме поредната канонада факли покри терена и съдията спря мача за 5 минути. Запалителните вещества бързо бяха разчистени и двубоят бе подновен. Иначе Лудогорец излезе нахъсан за второто полувреме, но припряността в действията на разградчани отново им пречеше. Марселиньо на два пъти имаше възможност да стреля, но безуспешно.

Нямаше и помен от обичайната игра на „орлите” в този мач. Но и Локомотив, естествено имаше заслуга за това. Играчите на Емил Велев се прегрупираха отлично и бързо осуетяваха почти всяка по-смислена атака на Лудогорец. Светослав Дяков и Станислав Генчев бяха тромави.

Локомотив обаче беше покосен от две принудителни смени. Танко Дяков и голмайсторът Даксон напуснаха, накуцвайки, като на техните места влязоха Йошев и Витанов респективно.

Скрит пас на Гъргоров и невнимание на защитата на Локомотив доведе до изравнителен гол в 76-ата минута. Бадема пусна към Марселиньо пред пеналта. Бразилецът направи движение вдясно и прати топката в горния десен ъгъл на Караджов.

Попадението вдъхна увереност у разградчани. Шоко пропусна от чиста позиция в наказателното поле преди нов фамозен пас на Бадема да озове Марселиньо отново сам срещу вратаря. Бразилецът пусна топката покрай Караджов в ъгъла за 2:1 в 82-ата минута.

В 87-ата минута резервата Михаил Александров пропусна да направи 3:1, след като бе оставен непокрит във вратарското поле, но се поколеба и опитът му с тяло се оказа лесен за Караджов.

В 90-ата минута непозволени действия на защитника на Локо (Пд) Бенжелюн му докараха директен червен картон. В добавеното време Марселиньо направи нов пропуск