3. Започна Балканският шампионат по обездка в Пловдив

Започна Балканският шампионат по обездка в Пловдив

Състезатели от 4 държави с 49 елитни коня ще вземат участие в състезанието

Състезатели от 4 държави с 49 елитни коня ще вземат участие в състезанието.

Ездачи  от Турция, Румъния, Гърция и България  ще вземат участие в отборното и индивидуално състезание на Балканският шампионат по обездка за деца, юноши и мъже, което започна днес, 21 август и ще продължи до 23 август 2009 г. на конно-спортна база “Хан Крум”, с. Войводиново, Пловдив.  Турция участва с 18 коня, Гърция с 14, България с 12 и Румъния - с 5 коня.

Победител в първия тур при юношите е  Юлия Коудонис от Гърция с кон Донергрол  и общ резултат 246,40 точки. Втора е отново състезателка от Гърция – Кели Склавоноу с кон Династи и 240,60 точки. Трета е Зейнеб Юлгезен от Турция с кон Ланселот и 235,60 точки. В отборното класиране на първо място е отборът на Гърция, на второ място се нареди отборът на Турция и на трето – България.

На първо  място при мъжете в първия ден  от Балканския шампионат се класира Ферхат Яваш от Турция с кон Клокуърк и резултат 255 точки. Втори е Сорин Александреску от Румъния с кон Сикер и 246,80 точки. Трето място журито определи за Стелиос Ставролакис с кон Риголето и 240,20 точки. В отборното класиране при мъжете първо място зае отново отборът на Гърция.

Това  е първото издание на Балканския шампионат, за което е определен  награден фонд. Победителите при юношите  и мъжете ще си разпределят награден фонд от 7 500 Евро, съобщи

Д-р Крум Рашков, генерален секретар на Българската федерация по конен спорт. На победителите при деца до 14 годишна възраст ще бъдат раздадени предметни награди.

Церемония по закриването -   15:30

БЪЛГАРСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ "КОНЕН  СПОРТ" /БФКС/ има организирана дейност от 1914 година под името Български жокей клуб. От 1945 година е с името Българска федерация “Конен спорт". Членува в Международната федерация по конен спорт от 1928 година. Председател на федерацията е г-н Георги Гергов, а Генерален секретар - д-р Крум Рашков.
Обездката, най-високият клас за обучение на коне, се смята за изкуство в конния спорт  и се използва за основа на всички останали дисциплини. Нейната история датира от времето на кралските дворове  на ренесансова Европа през 17 век. Обездката  е една от трите олимпийски дисциплини в конния спорт – другите две са прескачането на препятствия и всестранната езда.
В съвременните състезания по обездка конят и  ездачът изпълняват серия от предварително  заучени движения, описващи различни фигури (серпентина, осмица, завъртане на 180° - пирует и др.). Теренът, на който се изпълняват фигурите е напълно равен с размери 60 х 20 м. Той е заобиколен от ниска ограда, около която са разположени симетрично 12 маркера (букви), индикиращи откъде трябва да започнат да се изпълняват фигурите, къде трябва да се смени скоростта на изпълнението и къде трябва да финишира то. Във всички състезания конят трябва да покаже три вида движение: ход, тръс, и галоп. Класата на коня се определя от свободата и равномерността на движенията му, както и от тяхната лекота и непринуденост. Конят трябва да оставя впечатлението, че изпълнява фигурите “за собствено удоволствие” и интуитивно да реагира на командите на ездача.

Балкански шампионат по обездка се провежда за първи път през 1968 г.