3. Заслужено 2:0 за Арсенал над Съндърланд

Заслужено 2:0 за Арсенал над Съндърланд

"Артилеристите" се доближиха до Юнайтед, "черните котки" на Стив Брус нямат победа вече 13 мача, а зоната на изпадащите е все по-близо

Отборът на Арсенал постигна заслужена победа с 2:0 при домакинството си на Съндърланд от 26-ия кръг на английската Висша лига. Момчетата на Арсен Венгер бяха пълновластни господари на терена и само отличните намеси на Крейг Гордън спасиха гостите от по-тежка загуба. Никлас Бендтнер даде аванс на домакините, а Сеск Фабрегас от дузпа оформи крайното 2:0 в добавеното време. Така Арсенал се доближи само на 2 точки от втория Манчестър Юнайтед, а Съндърланд няма победа вече 13 мача поред - зоната на изпадащите пари под краката на момчетата на Стив Брус, чиито пост започва все по-сериозно да се клати.

Арсенал започна вихрено срещата и пред вратата на Крейг Гордън започнаха да се редят атака след атака, а Тео Уолкът бе неудържим за бранителите на Съндърланд. Именно пред него се откри първата реална възможност за гол в 5-ата минута, но негов удар по диагонала премина на около метър от десния страничен стълб.

В 15-ата минута отново Уолкът се откъсна от защитата на "черните котки", излезе очи в очи с Гордън, но не успя да го преодолее от малък ъгъл и стреля право в неговите крака, а при добавката Бендтнер не сполучи с удара си по диагонала и топката излезе в аут.

Натискът на "артилеристите" продължи и малко по-късно горната греда спаси Съндърланд от сигурен гол, след като удар на Бендтнер рикошира в крак на бранител и кацна на напречната греда за късмет на Гордън. Стигна се обаче до 27-ата минута, когато Арсенал все пак успя да поведе в резултата. Ману Ебуе направи страхотен пробив от дясно, навлезе в наказателното поле и пусна хитър пас към Бендтнер, който от два метра вкара без проблем на опразнената врата за 1:0.

Малко след това Кенуайн Джоунс пък пропусна единственото чисто положение за Съндърланд. Той излезе очи в очи с Алмуния, но стреля неточно покрай него и топката излезе в аут. До края на полувремето Арсенал продължи да бъде по-добрият тим на терена, но не стигна до нови чисти положения за гол.

Момчетата на Арсен Венгер излязоха много мотивирани през втората част и набързо сътвориха две опасни положения пред вратата на гостите. Първо центриране на Насри от фаул прехвърли всички футболисти в наказателното поле и за малко не влетя в мрежата на Гордън. Малко по-късно пък стражът на Съндърланд спаси отличен удар по диагонала на Уолкът и спаси своя отбор от сигурен втори гол.

В 63-ата минута пък мощен шут на Томас Вермален от пряк свободен удар бе спасен с мъка от Гордън. Малко по-късно пък Дарън Бент се отскубна от защитата на Арсенал и излезе сам срещу Алмуния, но стреля право в неговото тяло и пропусна да изравни резултата. След това последваха няколко силни минути за "артилеристите", през които Гордън спаси два удара на Насри, а шут на Рамзи профуча покрай вратата на гостите.

С течение на времето на "Емирейтс" заваля проливен дъжд, който уби темпото на игра и срещата се превърна повече в битка. Двата отбора не се отказаха от търсенето на нови голове, но не успяха да стигнат до чисти положения. В самия край на срещата обаче Арсенал стигна до правото да изпълни дузпа, след като Фабрегас бе съборен в наказателното поле. Капитанът на домакините вкара хладнокръвно от бялата точка за крайното 2:0.

Така с този успех Арсенал събра 55 точки в актива си и се доближи само на 2 от втория Манчестър Юнайтед. Съндърланд пък вече 13 мача не познава вкуса на победата - момчетата на Стив Брус заемат 14-а позиция с 26 точки в актива си, само на 3 от опасната зона.

Арсенал - Съндърланд 2:0
1:0 Бендтнер 27'
2:0 Фабрегас (д) 90+2'

Арсенал: Алмуния, Ебуе (Денилсон 89'), Силвестре, Вермален, Клиши, Сонг, Рамзи, Фабрегас, Уолкът (Саня 78'), Насри (Росицки 72'), Бендтнер

Мениджър: Арсен Венгер

Съндърланд: Гордън, Хътън, Менса, Търнър, Макартни (Бардсли 85'), Кана, Фърдинанд, Кембъл, Ричардсън (Зенден 76'), Бент, Джоунс (Бенжани 78')

Мениджър: Стив Брус

Жълти картони:  Фабрегас (Арсенал), Менса, Търнър, Кана, Ричардсън (Съндърланд)