2. - Испания
  3. Барса с безкомпромисно, но пестеливо 2:0 срещу Майорка

Барса с безкомпромисно, но пестеливо 2:0 срещу Майорка

Барса дори не се и изпоти срещу гостуващия Майорка и победи съперника си с 2:0 в първия мач от полуфиналите в турнира за Купата на Краля

Барса дори не се и изпоти срещу гостуващия Майорка и победи съперника си с 2:0 в първия мач от полуфиналите в турнира за Купата на Краля.

Първото полувреме на полуфиналната среща за Купата на Краля не предложи абсолютно никакви изненади. Барселона наложи своята воля и бавно, но сигурно насочи усилията си към единствената цел, която разпознават играчите на каталунците.

Майорка не предложи каквото и да било противодействие срещу офанзивата на „блаугранас”. Играчите рядко хвърляха поглед отвъд централната разделителна линия на „Камп Ноу”. Тиери Анри и Боян Къркич не спираха да тормозят отбраната от двете страни на Дарио Лукс, Александър Хлеб, който е редовен избор на Пеп Гуардиола за Копа Дел Рей този сезон също показа волята за игра, която отличава каталунския клуб от повечето си опоненти в Испания.

Лионел Меси, разбираемо оставен на резервната скамейка, до 35-ата минута не успя да укроти желанието си да влезе на терена. Именно в този момент Боян Къркич и Тиери Анри породиха огромна усмивка на лицето на младия аржентинец. При изпълнената като по учебник комбинация Боян достави безгрешно центриране от дясната страна на наказателното поле на Майорка, докато Тити Анри разполагаше с цялото пространство, което би пожелал за да наниже с атрактивен плонж за 1:0.

След почивката Майорка излезе като по-решения от двата тима и непосредствено след подновяването на играта Оскар Трехо бе изключително близо до изравнителното попадение с диагонален изстрел към далечния ляв ъгъл на Пинто.

От там на сетне Барселона си върна контрола върху събитията на терена, действително Майорка бяха заличили първоначалната си пасивност, но играчите от южния клуб не съумяха да противодействат на ефективността в играта на Барса.

Девет минути след началото на втората част Пеп Гуардиола демонстрира явните си намерения да спечели рекордната 25-а Купа на Краля, след като пусна в игра аржентинския „лъв” Меси на мястото на френския си колега Тиери Анри.

Присъствието на младия гении промени коренно поведението на съотборниците му и Барса започна да изглежда далеч по-опасна. Статистиката също говори в полза на това твърдение, тъй като в присъствието на Меси каталунците са отбелязвали средно по 3,5 гола на мач във всички срещи след лятната почивка, докато в отсъствието му този показател спада до невзрачните 1,38 гола.

В 73-ата минута Рафа Маркес реши всичко в днешния двубой с неотразимо изпълнен пряк свободен удар от приблизително 20 метра разстояние в горния ляв ъгъл зад Херман Дарио Лукс.

Меси също изпробва рефлексите на аржентинския си съотборник с остър ниско пласиран удар от границата на наказателното поле, но вратарят бе на ниво и предотврати трето почти сигурно попадение във вратата си.

Освен,че достигна кота 5000 при отбелязаните си попадения Барса имаше възможността да достигне границата от 100 попадения във всички състезания за този сезон, но в крайна сметка преломният момент трябваше да почака до следващия шампионатен двубой.

В заключителните минути Барселона регистрира 68 процента от игорвото време и владеенето на топката в своя полза. По този начин каталунците се отправят с комфортната преднина от два гола за предстоящото през месец март гостуване на средиземноморския остров Майорка.