2. Световен футбол
  3. Сърбия елиминира САЩ след изпълнение на дузпи на Световното първенство за младежи

Сенегал също отива напред

Сърбия се наложи над САЩ със 6:5 след изпълнение на дузпи и се класира за полуфинал на Световното първенство по футбол за младежи до 20 години за първи път в историята си. Редовното време и продълженията завършиха при нулево равенство, а след това двата отбора изпълниха общо 18 дузпи, за да определят победител.

Иначе по време на самата игра преобладаваше здравата защита, която се оказва запазена марка на сърбите. За 500 минути игра на Световното първенство те са допуснали само два гола, а днес позволиха на американците да отправят само два удара към вратата им.

В другата четвъртфинална среща днес Сенегал елиминира с 1:0 Узбекистан и също отива на полуфинал. Парадоксално, два отбора от Африка стигнаха до подножието на трофея. Така Бразилия ще играе със Сенегал, а Сърбия- с Мали. Мали елиминира на този етап Германия след изпълнение на дузпи и така направи сърбите единствен отбор от Европа в топ 4.

Отборът на САЩ има едно 4-о място на този турнир през далечната 1989-а година, но футболистите им пропуснаха четири дузпи и не успяха да прескочат на полуфинал въпреки сериозните усилия на вратаря им Зак Щефен. Но въпреки това старши треньорът и един от най-успешните местни играчи от 90-те години Таб Рамос изказа задоволството си от играта на своите. Неманя Максимович вкара победната 9-та дузпа за Сърбия, като преди него Милош Велкович пропусна. Американците пък в двата си последни опита не успяха- Джон Рикейро и Картър Викърс. След затворено първо полувреме, първата чудесна възможност се откри за Сърбия в 57-ата минута.

Топзвездата и капитан на мъжкия отбор на Партизан Андрия Живкович чакаше топката на задна греда, но волето му мина над горната греда. Още два пъти вратарят Щефен отрази удари на Живкович до края на мача и остави американците в мача. Едно положение имаше и в продълженията, но Иван Сапонийч не улучи вратата след центриране на Станиша Мандич. С гол на Мамаду Тиам в 77-ата минута Сенегал удари Узбекистан и отива на полуфинал.

Меси: Първата цел е изпълнена